Menu

Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat

Moje małe i duże podróże

Wpisy otagowane : meksyk

Zatoka Meksykanska, powrót do San Cristobal de las Casas i "gówniany" workaway.

nilek2609

 Miejsce było na tyle przypałowe, że wstaliśmy chwilę po piątej, cofnęliśmy się nieco na CirkleK żeby napić się kawy i po 7 zaczęliśmy łapać stopa. Tabasco jednak nie jest rajem autostopowym, więc dwie godziny później wzięliśmy autobus do Villahermosa. Niestety przespaliśmy nasz zjazd i wysiedliśmy dopiero dwa kilometry dalej, a że nie chciało nam się drałować, to poszliśmy inną drogą próbując tam swoich sił. No i wyszło tak, że utknęliśmy... Dopiero po jakichś dwóch godzinach udało się zatrzymać jakiegoś pick upa, którego kierowca obiecał podrzucić nas kolejne dwa kilometry dalej na główny wyjazd. Lecz chyba nie do końca zrozumiał o co nam chodzi i zrobiliśmy wspólnie dobre 15 km w całkowicie przeciwnym kierunku, a z jadącego pick upa nie będziemy przecież skakać. No ale cóż poradzić, wylądowaliśmy tam i trzeba było sobie jakoś radzić, przeszliśmy na drugą stronę drogi, a tam z pomocą przyszli technicy z CCTV, którzy zabrali nas z powrotem w to samo miejsce z którego startowaliśmy rano (objechaliśmy całe miasto dookoła). W końcu po raz kolejny wzięliśmy colectivo, tym razem na skrzyżowanie z miastem Frontera, skąd mieliśmy już zaledwie dwadzieścia parę kilometrów do campingu który znalazłem u wujka Google. 

IMG_20180219_0905101

I tak o piętnastej byliśmy u celu, okolica okazała się totalnie inna niż się spodziewaliśmy, zero czegokolwiek, nie było sklepów, najmniejszego comedora, czy zwykłej budki z jedzeniem. Zaledwie pięć minut później siedzieliśmy na jedynym pick upie i staraliśmy się znaleźć coś innego, bardziej normalnego. Wszystko jednak potoczyło się inaczej, jakiś czas później złapaliśmy innego kierowcę, który powiedział że najlepsze co możemy zrobić, to pójść do hotelu w Paraiso (tam nas zawiózł) i kolejnego dnia uciekać jak najdalej z Tabasco. Z tego co nam mówił, to wszystko w okolicy zmieniło się dwa lata temu, gdy pomniejsze karierę narkotykowe postanowiły się tu "przeprowadzić" i wtedy zrobiło się niebezpiecznie, więc turyści omijają ten stan szerokim łukiem (o czym nie wiedzieliśmy).. Erik zostawił nas w centrum miasta, gdzie zrobiliśmy rundkę po niezbyt tanich hotelach, więc postanowiliśmy zawinąć ogon pierwszym lepszym autobusem jak najdalej się dało. Niestety na dworcu ADO mieliśmy do wyboru jedynie trzy opcje, które niezbyt nas urządzały, ale gdzieś trzeba było się ruszyć. I tak po kilku godzinach wylądowaliśmy spowrotem w Villahermosa, tam musieliśmy już wziąć jakiś normalny nocleg, żeby do porządku się ogarnąć po tych paru dniach. 

IMG_20180209_162214_HDR

Mieliśmy jeszcze kilka dni do startu pracy na farmie, ale stwierdziliśmy że najlepszą opcją będzie powrót do San Cristobal de las Casas już teraz. Ruszyliśmy w dalszą drogę z samego rana i na kilka aut dojechaliśmy do jakiejś dziury w górach, zaledwie 60 km od celu. Dawno nie byliśmy w takim miejscu, z którego musieliśmy po prostu uciekać i to dość szybko. Idąc w stronę wylotówki, zaczęło nas gonić kilku niezbyt przyjaźnie wyglądających typów, całe szczęście ktoś nas zgarnął i nie zdążyli dobiec. W kolejnej dziurze trafiliśmy na równie przypałowe osoby, ale o tym nawet nie pisze, bo i tak byście nie uwierzyli. Jednak później poszło już z górki, złapaliśmy ostatnie auto tego dnia, którym tragicznymi górskimi drogami dojechaliśmy do San Cristobal. Półgodzinny spacer do centrum, tam zjedliśmy kolację i taksówką pojechaliśmy na drugi koniec miasta do Cabanii, gdzie wynajęliśmy pokój na kolejne trzy dni. 

DSC_03961

W końcu mogliśmy do porządku wypocząć i ogarnąć jakoś rzeczy, szczególnie namiot, któremu nieco się zatęchło. Zanieśliśmy nawet pranie do pralni, żeby wyglądało porządnie po tych kilku tygodniach prania w zlewie. I tak naprawdę nie robiliśmy później nic szczególnego, większość czasu spędziliśmy w mieście i krążyliśmy po targach szukając rzeczy na farmę. Później masowe pobieranie filmów, na miejscu trzeba było coś robić, a że nie ma tam internetu, ani zasięgu, to jakoś trzeba było się zabezpieczyć. Dopiero w czwartek wszystko się zaczęło, po śniadaniu dostaliśmy maila z informacją że mamy być na miejscu po południu, więc po południu spakowaliśmy wszystkie rzeczy i pojechaliśmy do centrum. Po 15 jeszcze szybka wizyta w bankomacie i pojechaliśmy busem do Nuevo Zinacantan. Stamtąd mieliśmy iść już piechotą, albo stopem, ale po kilometrze odpuściliśmy, drogą przez góry była za ciężka. Jakieś pół godziny pojechaliśmy dalej jedyną przejeżdżającą taksówką za całe 30 peso :). Ranczo wyglądało całkiem fajnie, od razu przywitały nas wszystkie zwierzęta, a chwilę później Stefani (żona właścicielia). Pokazała nam miejsca do spania, wyjaśniła większość zasad panujących na ranczo i zajęła się swoją robotą a my w tym czasie zapoznawaliśmy się z Adamem (Kanadyjczyk), który podobnie jak my przyjechał na wolontariat. 

DSC_04091

Pierwszy dzień pracy zapowiadał się dość fajnie, wstaliśmy chwilę po siódmej, zjedliśmy śniadanie z Adamem, a godzinę później kalosze na nogi i startujemy. Nie sądziłem że az tyle tego będzie, przez kolejne pięć godzin nie robiliśmy nic innego jak czyszczenie końskich boksów i ogarnianie porządku na całym terenie rancza. Koniec końców po tych kilku godzinach wywieźliśmy z Moniką aż 25 pełnych taczek gnoju.. Później zjedliśmy obiad (wegetariański..) wspólnie z całą rodziną gospodarzy i poszliśmy nieco odpocząć w naszym Bunk House. Wieczorem winko i kolacja z parką Hiszpańsko-Niemiecką, a później spać. 

IMG_20180217_074842

Drugi dzień pracy nie był już tak kolorowy, zakwasy na całym ciele, średnie chęci do pracy od zasiedzenia, ale trzeba było się ruszyć. Na początku zaczęliśmy podobnie jak wczoraj od śniadania i sprzątania obejścia, tym razem zajęło to zaledwie pół godziny, ale później czekała nas gorsza robota. Myśleliśmy że będziemy się zajmować głównie zwierzętami i będę mógł się czegoś nauczyć, coś zbudować, tak jak pisali nam na workawayu, a tu się okazuje że nic z tych rzeczy. Po porannych porządkach, Sam zagonił nas do kopania melioracji na pastwisku... Więc po kilku godzinach byliśmy totalnie wypompowani z energii, nawet trawa na obiedzie nic nie pomogła, jeszcze bardziej człowiek siły nie miał, nie wiem jak ludzie mogą tak żyć przez lata bez jakiegokolwiek mięsa. Popołudnie miało być bardziej obiecujące, Adam miał jeździć konno, ale nawet on się nie załapał, bo przyjechało sporo klientów, więc siedzieliśmy u siebie i po prostu odpoczywaliśmy. Dopiero po południu razem z Moniką poszliśmy się przejść na spacer po okolicy, który zmienił się w pogoń za przerośniętym chihuahuą o imieniu Tortoro. Później kolacja w polskim wydaniu, kilka filmów dla relaksu i spać. 

IMG_20180217_142838

Kolejne dni zapowiadały się dość podobnie, za każdym razem każdy zaczynał się od sprzatnięcia obejścia i innych prac (np. sprzątania suchych toalet po gosciach), których nikt nie zamierzał robić. Przyjechaliśmy w to miejsce z myślą o jeździe konnej (w moim przypadku nauce), budowaniu i pomocy przy zwierzętach, ale póki co wszystko sprowadzało się do gówna.. Robiliśmy najgorszą robotę, za którą dostawaliśmy garść trawy na obiad (o śniadaniu zapomnieli całkowicie) i zero dobrego słowa, co powoli nas doprowadzało do szału. Niby nie powinno, bo sami tu przyjechaliśmy z chęcią pracy, ale nie licząc Adama, jako jedyni coś robiliśmy na farmie. Sam z żoną mieli w większości robotę głęboko w poważaniu, nie mówiąc już o ich córkach, które całe dnie spędzały w domu, jedynie od czasu do czasu kontrolując czyjąś pracę. Nasz zapał malał z każdym dniem, podobnie jak chęć pozostania w tym miejscu na dłużej. Więc w czasie wolnym, jeździliśmy do San Cristobal szukać innych miejsc, gdzie po prostu mogło by być lepiej. 

IMG_20180217_142906

Dopiero po tygodniu Sam chyba w końcu zauważył że nadajemy się do czegoś więcej i dostaliśmy swój własny projekt do zrobienia. Jego celem było doprowadzenie ich zapuszczonego ogrodu warzywnego do porządnego stanu. Co tak naprawdę wymagało postawienia go od podstaw i po sadzenia nowych warzyw, a że lubię to robić, więc mieliśmy z tego trochę radosci. Tym razem nie zamierzaliśmy się z niczym śpieszyć, żeby wyszło idealnie, tak jak byśmy to robili dla siebie. I tak nie cały tydzień później wszystko było gotowe, nawet system samo nawadniający. Byliśmy z siebie zadowoleni, czego jednak nie można powiedzieć o właścicielach, którzy postanowili zobaczyć efekty naszej pracy dopiero po kilku dniach, wtedy też usłyszeliśmy że wygląda "ładnie". Wtedy też postanowiliśmy na dobre pożegnać się z tym miejscem, o czym ich poinformowaliśmy. Żeby było zabawniej, w końcu zauważyli że tu jesteśmy i należą się nam jakieś podziękowania, gdybyście widzieli jak zaczęli koło nas skakać. 

IMG_20180217_142848

Nagle wszystko diametralnie się zmieniło (szkoda że tak pozni), zaczęli być mili, pytać o różne rzeczy, można rzec że nawet radzili się w niektórych sprawach. Jednego wieczoru wysłali nawet jednego z ich przyjaciół z Japonii (uczył ich córkę i jeździł tu konno) żeby z nami posiedział przy winie i wypytał o co się tylko da. Dostał do tego zadania nawet pół butelki wina, niestety widać było o co chodzi od pierwszej chwili i nie udało mu się ugrać kilku kolejnych dni naszego pobytu. Gdyby tylko zaczęli tak od początku, z uśmiechem, zaufaniem i kilkoma małymi słowami, to może i skończyło by się to przyjaźnią, a wyszło jak wyszło. Z jednej strony cieszyliśmy się, że po 12 dniach opuszczamy to miejsce, jednocześnie byliśmy smutni bo musimy opuścić tą bandę najfajniejszych zwierzaków, które latały po całym terenie. 

IMG_20180226_123037

 

Tikal? Dżungla Peten? I droga do Meksyku.

nilek2609

Wczesna pobudka nie wyszła, każde z nas spało jak zabite, ale po 9 udało się jakoś opuścić hotel. Szybka wizyta w subwayu i koło jedenastej siedzieliśmy już na wylocie z miasta. Pół godziny łapania i wygraliśmy życie, nie dość że mamy podwózę do San Salwator, to jeszcze dostaliśmy kurczaka na obiad. Przez całą drogę siedzieliśmy na pace i się zastanawialiśmy nad tym, czego myśmy się bali w Salwatorze. Po wizycie w dwóch wcześniejszych krajach, zaczęliśmy dostrzegać nie tylko syf który góruje w dużych miastach, ale też naturę i zieloną stronę tego miejsca, która jest naprawdę piękna. Wcześniej nie chcieliśmy tu przyjechać, ominąć kraj szerokim łukiem, ale wyszło inaczej i musieliśmy. Cały czas szukaliśmy też tego efektu wow, ale nasze początkowe nastawienie było mocno średnie. Dopiero gdy Honduras strzelił nam po pysku, zaczęliśmy dostrzegać całą resztę i powiem szczerze, że naprawdę warto tu przyjechać. Perełek jest więcej, nawet ludzie wydają się milsi. 

IMG_20180208_105917

Po 14 dojechaliśmy pod sam Pałac Prezydencki i zrobiliśmy małą przerwę na internetach, co jeszcze bardziej poprawiło nam humor, bo dostaliśmy wiadomość na workawayu. Wszystko powoli zaczęło się klarować tak jak trzeba, po raz pierwszy mamy ułożony plan na tak długo, a wszystko dzięki tej małej wiadomości. Żeby nie tracić za dużo czasu, znaleźliśmy busa jadącego mniej więcej w naszym kierunku i za 50 centów pojechaliśmy do miasteczka Apopa. Liczyliśmy na szybki strzał, jedynie kilkanaście kilometrów drogi, a zajęło nam to ponad godzinę.. A stamtąd od razu kolejny bus do Santa Ana, było już za późno żeby jechać na Metapan. Dalej już z płatka, chicken bus wsadził nas w centrum miasta i to pod najtańszym hotelem dla pań pracujących. Takiej ceny dawno nie widziałem, w każdym razie nie tu. Na plakacie przed wejściem wisi cennik, za dwie godziny proponują 3$, a za całą noc jedynie dwa razy tyle. Wchodzimy do środka, pytamy o pokój za 6$, a Pan na to że został tylko jeden za 8$, trochę się wkurzam i wyciągam ostatnie 16$. Facet jednak zwraca mi połowę po chwili i prowadzi do wielkiego pokoju z łazienką i tv, do tego router w pokoju, więc net śmigał jak dziki. 

IMG_20180206_152531

Rano zaopatrzyliśmy się jedynie w wodę, zachaczyliśmy jeszcze o bankomat w centrum i o 9:30 łapaliśmy już stopa na wylocie z miasta. Po zaledwie kilku minutach zabrało nas dwoje świadków Jehowy, Wiktor i Salwador, którzy podrzucili nas kilka kilometrów dalej w lepsze miejsce. Mieli faktycznie rację, jak tylko wysiedliśmy, pierwszy kciuk i mamy dziewiczego tira w Salwatorze na przedmieścia Metapan. Stamtąd busikiem kilka kilometrów do centrum, gdzie jak zwykle zjedliśmy śniadanie w Subwayu i kolejnym busem pojechaliśmy na granicę z Gwatemalą. Przy odprawie jak zwykle miło nas zaskoczyli, nikt nie chciał kasy za wyjazd, jedynie sprawdzili papiery i puścili nas dalej. Kilka minut później w drugim okienku po raz pierwszy dostaliśmy papiery z biura migracyjnego, wpisaliśmy jakieś pierdoły i puścili nas dalej. 

IMG_20180208_080224

Droga na granicy dalej była w budowie, więc mało kto jeździł i nie zapowiadało się zbyt kolorowo, jednak w końcu zatrzymał się Antonio i zabrał nas na krzyżówkę, gdzie łapaliśmy ostatnim razem w drugą stronę. Tu dodam nieco się chwaląc, że przez całą drogę rozmawiałem z kierowcą po hiszpańsku, co cały czas mnie bardzo dziwi,  szczególnie że nie były to "dwa" słowa, ale konkretna wymiana zdań. Ludzie mieli rację, że wystarczy kilka miesięcy i można w miarę swobodnie rozmawiać, chociaż może to przez chęć porozumienia, bo kierowca naprawdę był świetny. Chwilę później przenieśliśmy się do pick upa jadącego do Quetzaltepec, tam zrobiliśmy przerwę na ogarnięcie waluty i dalej na północ. W końcu zgarnął nas do siebie Francisco, dzięki czemu po paru godzinach siedzieliśmy tak jak około miesiąc temu w Morales. W życiu nie mieliśmy tak walnietego kierowcy jak on, przez większość drogi zastanawialiśmy się kogo zabije i czy sami wyjdziemy z tego cało. Nie miał problemu z wyprzedzeniem kilku aut jadąc na czołówkę z innym tirem, podobnie jak spychanie aut do rowu i ganianie ludzi idących poboczem. Mimo że był dla nas w miarę miły, to ktoś powinien mu zabrać prawko, o ile w ogóle je miał. W każdym razie, jakoś dojechaliśmy w całości, ogarneliśmy się na Texaco i poszliśmy na kolację do tego samego comedora. Mina faceta, gdy nas zobaczył na ganku była bezcenna, "ale, że co wy tu robicie, jak?". Zjedliśmy, wypiliśmy po kawie i wróciliśmy na internety na stację. Dopiero po dziesiątej poszliśmy szukać jakiegoś miejsca do spania, co nie było zbyt proste w kierunku Rio Dulce. Do tego wszystkiego zaczęło walić piorunami, więc na totalnym przypale rozbiliśmy namiot na ganku przed czyimś domem. 

IMG_20180208_104848

Musieliśmy wstać o 4:30, tak żeby nas nikt zbytnio je widział, ale jak zwykle się przeciągło. Jednak wstalismy pół godziny później i całe szczęście, zaledwie dwie minuty później ktoś przejeżdżał na motorze i zauważył nas z drogi. Zaczął świecić świecić światłami po namiocie, ale w końcu po kilku minutach odjechał, a my w ciągu chwili zebraliśmy wszystko i zwineliśmy się na stację. Przeczekaliśmy do świtu przy kawie i koło siódmej siedzieliśmy już na śniadaniu w Rio Dulce. Do celu zostało nam około 250 km, więc jeszcze spory kawałek drogi, ale szło całkiem sprawnie i na kilka pick upów praktycznie dojechaliśmy. Najgorzej było pod sam koniec, Kolumbijski weterynarz zostawił nas 15 km przed celem, skąd od razu złapaliśmy kolejne auto.  Tylko problem był taki że instant po sekundzie zaczęło lać, jakby ktoś włączył wodospad, plecaki poszły na pake, a my do środka. Dopiero po kilku kilometrach kierowca zaczął coś pytać o elektronikę i pozwolił zabrać rzeczy do środka, tylko co z tego, jak oba plecaki były zmokły (jeb**y hi-tec). Do tego wszystkiego kierowcą był na tyle miły (żonie nie pasowały nasze plecaki w srodku), że zostawił nas zaledwie kilometr od celu, mówiąc przy tym że dojdziemy spokojnie do celu w dziesięć minut, już przecież prawie nie pada (ściana deszczu). Coś w tym było, skoro jechał 20km/h kompletnie nie widząc co się dzieje na drodze, a wycieraczki mało nie wyleciały w kosmos jak tesla Elona Musca. 

IMG_20180208_155424_HDR

Wiem że trochę narzekam, ale mógł chociaż nas podrzucić pod jakiś daszek, cokolwiek... No, ale już trudno, znaleźliśmy jakąś altanke i tam siedzieliśmy przez kolejną godzinę dopóki nie przestało lać. Dopiero wtedy mogliśmy ruszyć dalej na camping, który wcześnie znalazłem w sieci. Z tego co czytałem, to miejsce jest jak złoto, nieco prymitywne, ale nam to nie przeszkadzało, ważne że tanio i z pięknym widokiem na jezioro. Patrząc na pogodę zdecydowaliśmy się na pokój, szczególnie że kosztował jedynie dyszke drożej, więc niewiele więcej za komfort spania w łóżku. Zostawiliśmy rzeczy i poszliśmy w miasteczko na poszukiwania knajpy z internetem. Mieliśmy końcówkę quetzali, więc nawrotka do jedynego bankomatu w okolicy i jopa, nie chce wypłacić ani grosza, na szczęście obok mieliśmy jakieś biuro turystyczne, gdzie wymienili nam dolary (po złodziejskim kursie, ale jak mus to mus). 

IMG_20180208_165345_HDR

Rano po prysznicu plan był taki, żeby wejść na ruiny Tikal, więc zachaczyliśmy o jakieś śniadanie i po dziesiątej poszliśmy łapać stopa. Chwilę to zajęło, nawet myśleliśmy już o busie, ale kierowca zaśpiewał nam cztery razy większą kwotę niż normalnie, więc czekaliśmy dalej. W końcu zabrał nas Francuz z Gujany i wspólnie mieliśmy wejść na ruiny, jednak plan diametralnie się zmienił na bramie. Jeszcze przed wjazdem na teren parku, zapytałem jednego z "cieci" o cenę biletów, która nas dosłownie zabiła (po prostu Gwatemala). Zamiast 25 quetzali (cena z internetu), zażądał aż 150, więc bez większego namysłu zrezygnowałem i tirem udało nam się wrócić do miasta. Później już z górki, po kilku samochodach wylądowaliśmy 33km przed granicą z Meksykiem. Była już 16:30, a my siedzieliśmy po środku niczego, zero aut, tylko jakieś busiki przejeżdżały z rzadka i niespodziewanie, w końcu zdecydowaliśmy się na jednego. Kierowca za kurs do granicy zarządał 44 quetzale, jednak udało nam się zejść z ceny do 33 (tyle nam zostalo) i pojechaliśmy. Po zaledwie połowie drogi kierowcą staje i zadowolony mówi że koniec trasy, tu obok mamy busy, które jadą dalej. Wkur***ny maksymalnie jak się da, mówię że nie mamy więcej pieniędzy, a on na to z uśmiechem że przecież możemy zapłacić dolarami (ich też już nie mieliśmy). W końcu jednak coś go ruszyło i dał drugiemu 20 quetzali żeby zawiózł mas dalej. Jeszcze bardziej nas szlak trafił, gdy zobaczyliśmy jak bardzo nas chciał okantować... 

IMG_20180208_165515_HDR

O 19 dotarliśmy na granicę w La Ciebie, chwilę musieliśmy się po kręcić po okolicy, bo jak zwykle urząd migracyjny Gwatemali był gdzieś schowany, tym razem dla odmiany za drzewami i policyjną ciężarówką. W ciągu chwili załatwiła sprawę i poszliśmy się bawić u Meksykan. Na dobry początek kontrola bagażu (zakaz wwozu owoców i warzyw, dezynfekują wszystkie auta ciężką chemią), później rentgen i do biura. Tym razem wyglądało to nieco gorzej, masa pytań o naszą drogę, o to gdzie dokładnie byliśmy, czemu zwróciliśmy z Nikaragui, kilka razy sprawdzali dokumenty dla pewności i w końcu po godzinie, gdy zapłaciliśmy za wjazd i wypełniliśmy wszystkie papiery, dopiero nas wypuścili. Teraz już było totalnie ciemno, nikt nie chciał nas zabrać, nawet busiki, a do pierwszego miast mieliśmy dość daleko. Okolica niezbyt szczególna, zaledwie kilkadziesiąt metrów za bramą granicy, z lasu wychodzili przemytnicy.. Tu na noc na pewno nie mogliśmy zostać, wioska też nie zachęcała, więc szliśmy po prostu przed siebie wspomagając się maczetą dla bezpieczeństwa. I tak, po trzech i pół kilometra znaleźliśmy jedyne możliwe miejsce do spania. Teren trochę podmokły (obok moczarów), ale byliśmy dobrze schowani, więc bezpieczni. 

IMG_20180209_071933_HDR

Kilka minut po piątej przebudziły nas wyjce, później jakieś stado koni przebiegło drogą, jednak gdy zaczęli się pojawiać ludzie, postanowiliśmy na szybko zwinąć camping i przenieść się na drogę. Próbowaliśmy coś łapać, ale jeździły głównie taksówki i motory, czasem jedynie pojawił się jakiś pick up, ale nie wyrażał chęci do zabierania. O ósmej odpuściliśmy czekanie i piechotą ruszyliśmy przed siebie, po około pół godziny trafiliśmy na wojskowy punkt kontrolny, gdzie po raz kolejny przetrzepali nam rzeczy, a robili to tak dokładnie, że gdyby każde z nas miało po 20 kg kokainy, to by jej nawet nie znaleźli. Teraz wiemy czemu nikt po drodze nie chciał nas zabrać, po prostu bali się problemów. Po kolejnych dwóch kilometrach zabraliśmy się pierwszym przejeżdżającym autobusem do Tenosique (45 peso). W końcu mieliśmy okazję zjeść pożądane meksykańskie śniadanie i po 10 zaczęliśmy łapać dalej, gdzieś za posterunku policji. Sytuacja była podobna, jednak tym razem ktoś się zatrzymał i w południe ruszyliśmy w dalszą drogę do miasta Emiliano Zapata. Teraz dopiero zaczęły się jaja, kolejnym autem mieliśmy jechać ponad sto kilometrów do miasta Villahermosa, jednak nasza przygoda skończyła się zaledwie kilka minut później, gdy przymusowo musieliśmy zjechać do punktu kontrolnego. Wojsko tym razem nie było tak miłe, zrobili rewizje auta, zabrali nam na ponad pół godziny dokumenty i zaczęli świrować, po czym bez podania jakiegokolwiek powodu wojskowi kazali nam zabrać swoje rzeczy i spier***ać (doslownie) z auta. 

IMG_20180209_080712_HDR

Po tej akcji nie wiedzieliśmy jak się stąd wydostać na właściwą drogę, więc podeszliśmy po radę do stojącej obok policji. Całe szczęście że jeden z nich mówił po angielsku, więc wszystko poszło o wiele łatwiej. Kompletnie nie mieli pojęcia czemu tamci tak z nami postąpili, powiedzieli ze mamy się nie przejmować i po prostu ominąć blokadę bokiem. Cholerne wojsko załatwiła nas tak, że wyjechaliśmy stamtąd dopiero po 18, wszyscy byli tak na nich wkurzeni, nie nikt nie chciał się zatrzymywać. Z pomocą po tych kilku godzinach przyszedł jednak kolejny już w naszej przygodzie Luis, tym razem deputowany z parlamentu meksykańskiego. Nic nie dzieje bez powodu, szczególnie jeśli chodzi o polityków, koniec końców dojechaliśmy z nim do Macusapan, gdzie zrobiliśmy wspólną sesję zdjęciową i mamy być w jego spocie wyborczym. Czyli krótko mówiąc, będziemy maskotkami ocieplajacymi jego wizerunek... Było już na tyle późno, że jedyne co nam pozostało, to szukanie miejsca na nocleg, hotele za drogie, więc padło na camping przy jakiejś opuszczonej knajpie. 

 

 

Oaxaca - Królestwo czekolady.

nilek2609

Dzień po sylwestrze w końcu zaczęliśmy się zbierać z Puerto Escondido, nie powiem że było lekko, ale smutno było wyjeżdżać z tego miejsca. Po dziesiątej byliśmy gotowi do wymarszu z Buena Ondy, jeszcze tylko chwila na sprawdzenie plecaków i poszliśmy po raz ostatni (w każdym razie teraz) na śniadanie do Damiana. Ciężko było się zebrać,ale w końcu dostaliśmy się na główną i nawet dość szybko poszło, po kilku minutach jechaliśmy w stronę miasta Oaxaca. Na dwa auta dojechaliśmy do Pochutli i na jakiś czas zapowiadał się koniec jazdy. Przynajmniej mieliśmy fajne miejsce przy krzyżówce, gdzie czas umilali nam artyści uliczni. Rozsiedliśmy się niedaleko oxxo (sklep) i czekaliśmy na okazję. Po jakimś czasie wyskoczyłem kupić coś do picia, nie zdążyłem nawet otworzyć lodówki i słyszę telefon. Okazało się że niedaleko nas stanęło jakieś auto i Monikę zagadało jakieś dziecko, że ktoś na nią czeka w środku. I faktycznie, małżeństwo które się zatrzymało, chciało nas zabrać do Oaxaci.

IMG_20180105_121544

Od razu na wejściu dostaliśmy po zimnej puszce piwa i w drogę. Damian ostrzegał nas że czeka nas ciężki przejazd, ale nie sądziłem że aż tak. Przez kolejne 250 kilometrów czekały nas w 99% same serpentyny, istny rollercoaster przez całą drogę, do tego piwo piliśmy na równi z kierowcą i jego żoną, a przepaści coraz większe. Całość zajęła nam ponad sześć godzin. W okolicy Oaxaci byliśmy dopiero po 22, więc postanowiliśmy wysiąść w jednym z miasteczek (przedmieścia) kilka kilometrów przed celem, żeby nie pakować się na noc do centrum, skoro mieliśmy jeszcze sporo czasu na dojazd. Zjedliśmy po hot-dogu kilka metrów dalej i poszliśmy się rozbić na polu za stacją benzynową.

IMG_20180104_144309

A z samego rana w drogę, wstaliśmy już o czwartej, było tak zimno że nie dało się dłużej, ale na dobre wyszło. Jakąś godzinę później złożyliśmy ociekający wodą namiot i przenieśliśmy się na stacje napić się gorącej kawy, przy okazji przeczekać do wschodu słońca w ciepełku. I na spokojnie o 7 ruszyliśmy z miejsca, standardowo próbowała nas zabrać setka taksówek, autobusy z początku odmawiały współpracy, ale po kilku minutach jeden jednak postanowił się wyłamać. Bilety po siedem peso, komfortowe warunki jazdy i tak wylądowaliśmy na starym mieście. Od pierwszej chwili uderzył nas piękny zapach, knajpki zamknięte, stoisk jeszcze brak o tej porze, ale wszędzie unosi się zapach czekolady.

IMG_20180105_121444

Zaledwie dwie uliczki dalej rozsiedliśmy się obok żywej szopki, zjedliśmy po tamale, obowiązkowo po kubku gorącej czekolady i siedzieliśmy tak na ławce obserwując co się dzieje w okolicy. Dopiero po 10 ruszyliśmy się z miejsca i powędrowaliśmy pod adres do Judy, u której mieliśmy robić remont mieszkania na workawayu. Faktycznie tak jak pisała, dostaliśmy prywatny pokój i dostęp do całej reszty mieszkania, więc elegancko. Chwilę posiedzieliśmy z Judy, po czym oboje padliśmy jak kłody,dopiero po trzech godzinach jakoś udało nam się zwlec z łóżka i czekała nas miła, ciepła niespodzianka - obiadek. Później przydało się zacząć coś robić, więc poszliśmy do sklepu po jeszcze jeden wałek i powoli zaczynaliśmy szykować pokój na jutro do malowania. Nie było co się śpieszyć z robotą, szczególnie że mamy na to kilka dni (robota według zaleceń ma być jak na odpierdziel)  i tylko dwa pokoje, a dalej czujemy się średnio.

IMG_20180105_161933_HDR

Rano od ósmej zaczęliśmy zabawę z pierwszym pokojem, w życiu nie sądziłem że moja robota będzie tak kiedykolwiek wyglądała, czyli jak dla mnie lekka fuszerka. W tym pokoju miało być jedynie pomalowane, proponowałem żeby to zrobić nieco lepiej od podstaw, ale jeśli mieszkanie jest wynajęte i to tylko na rok, to w sumie się nie dziwie że nie chce w to ładować kasy. Uwinęliśmy się do 14 z całą pracą i poszliśmy się przejść po mieście w poszukiwaniu lekarza mówiącego po angielsku, tak jak nam zalecił ubezpieczyciel. Chcieliśmy zobaczyć jeszcze co nieco po drodze, ale jedyne co się udało, to zjeść po kanapce w Subwayu i padliśmy, szybka nawrotka do pokoju i o 19 już spaliśmy.

IMG_20180106_172128

Kolejny dzień  był nieco lepszy, rano wstaliśmy jak na kacu z mocno obniżoną temperaturą, ale za to z większą chęcią do życia. Może to zasługa 13 godzin snu? Zeszliśmy na dół z myślą o ciepłym śniadaniu, a tu już wszystko gotowe, czekały na nas naleśniki i gorąca kawa. Po śniadaniu dogadaliśmy się co dalej mamy robić, domalowaliśmy ostatnią warstwę na jednej ze ścian i resztę dnia mieliśmy wolną. Więc jeszcze szybki prysznic i do lekarza na badania. Wizyta de facto potwierdziła tylko nasze przypuszczenia. Lekarz po wywiadzie i badaniu od razu powiedział że dopadła nas Denga... Tak to jest ze statystykami, prawdopodobieństwo zachorowania na denge w tym regionie było prawie zerowe, a my trafiliśmy tak "fajnie", że dopadło nas oboje. I niech teraz ktoś powie że nie warto się szczepić i dmuchać na zimne, mimo repelentów i tak nas złapało. Dobrze przynajmniej, że nie trafiła nam się Zica, bo przez pół roku byśmy chodzili kompletnie bez życia, niczym chodzące trupy.

IMG_20180106_171014

Dostaliśmy rozkaz żeby jeść i pić w dużej ilości, więc po wizycie w aptece wyskoczyliśmy na obiad do Domino's. Tak jak kazał lekarz, zjedliśmy jeszcze po dwie tabletki i po godzinie wróciliśmy do życia, nawet nie wiecie jak zajebiście czuje się zdrowy człowiek po takiej chorobie. Najedzeni i pełni energii ruszyliśmy przed siebie, po drodze wpadliśmy na mrożone kakao do Mayordomo, później targ Benito Juarez. Kolejne miejsce warte odwiedzenia, oprócz comedorów i wszelkiej maści warzyw, można tu dostać około setki rodzajów Mezcalu, nawet takie z wężem, skorpionem, czy ptasznikami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

IMG_20180105_162927_HDR

Śmiało można powiedzieć że Oaxaca spływa najlepszym kakao, które jak już wcześniej pisałem, czuć wszędzie. W każdym rogu stoi gdzieś na półce mezcal, a dla tych odważniejszych prażone robaki, które są tutejszą przekąską. Kręciliśmy się tak po okolicy, aż wróciliśmy na główny plac. Siedzieliśmy tak może z pół godziny, a gdy już mieliśmy się zbierać do "domu", ktoś zaczął grać, więc postanowiliśmy jeszcze chwilę zostać. Wszystko się jednak zmieniło po kilku minutach, przysiadł się do nas starszy Amerykanin i zaczęliśmy rozmawiać. W końcu mieliśmy na tyle sił i chęci na cokolwiek, że spędziliśmy z nim resztę dnia. Nawet nie zauważyliśmy kiedy wybiła 22, dopiero wtedy postanowiliśmy się zebrać.

IMG_20180105_161858_HDR

W sobotę dzień zaczęliśmy po raz kolejny na pełnym luzie, z nową energią o dziesiątej zaczęliśmy pracę i zaledwie po dwóch godzinach z kawałkiem wszystko było gotowe. Judi pozwoliła nam zostać do poniedziałku, więc po obiedzie ruszyliśmy dalej eksplorować miasto. Próbowaliśmy znaleźć naszego amerykańskiego psychologa z którym umówiliśmy się wczoraj na Zocalo, ale mimo że kręciliśmy się po okolicy dwie godziny, nie udało się go namierzyć, więc poszliśmy się przejść sami. Nie mieliśmy żadnego celu, więc szliśmy po prostu przed siebie, aż trafiliśmy na obrzeża miasta, a że nie było tam nic do roboty, to wróciliśmy do punktu wyjścia. 

IMG_20180107_173750_HDR

Naszego ostatniego dnia u Judy, zaczęliśmy gorączkowo planować dalszą podróż, szczególnie że wczoraj udało nam się dorwać tanie bilety powrotne do europy na koniec kwietnia. Teraz trzeba było wszystko ogarnąć jakoś logistycznie, szczególnie że lot powrotny mamy z Meksyku, niestety im niżej tym były droższe. Później żeby nie było, pomogliśmy jeszcze co nieco Judy w domu, wysłaliśmy ciuchy do pralni i do południa leniuchowaliśmy na tarasie. Pod wieczór spotkaliśmy się z kilkoma znajomymi naszej pracodawczyni, zjedliśmy wspólnie obiad, później świąteczne (na trzech króli) ciasto z niespodzianką. W środku były ukryte plastikowe ludziki, jeśli ktoś w swoim kawałku trafi na jeden z nich, wtedy według zwyczaju "płaci" za tamale. I na koniec dnia ostatni spacer po Zocalo, później już trzeba było zacząć się pakować.

 

Jeśli chcesz być na bierząco, zapraszam do śledzenia naszych poczynań na facebooku - LINK u góry strony:)

Puerto Escondido - Miejsce gdzie zmieniło się wszystko...

nilek2609

W końcu jednak dotarliśmy na miejsce. Mieliśmy jedynie znaleźć nocleg i ruszyć na plażę do Abrahama i jego rodziny napić się nieco piwa, w każdym razie ja, bo Monika dalej miała coś nie tak z żołądkiem. Ale niestety nie wyszło. Znaleźliśmy najtańszy hostel w okolicy i padliśmy na dziób, nawet nie zdążyliśmy wziąć prysznica. Łóżko miało dzisiaj takie przyciąganie, że po kilku minutach oboje już spaliśmy.

IMG_20171230_175426

Kolejnego dnia rano czekała nas niemiła niespodzianka, okazało się że nie ma bieżącej wody i jesteśmy w ciemnej... Czekaliśmy do południa w nadziei, że coś się zmieni,ale niestety nie wyszło. Na szczęście właściciel zrozumiał ten problem i oddał nam połowę pieniędzy, więc za pokój wyszły nas grosze. Później ruszyliśmy na poszukiwania czegoś lepszego, w każdym razie jeśli chodzi o cenę. I tak trafiliśmy do Damiana, Polaka który za drugim końcu świata otworzył bar z kebabem "El Polaco kebab". Gorąco polecamy to miejsce, ceny są naprawdę fajne i nigdzie w okolicy nie zjecie takiej ilości porządnego jedzenia tak tanio.
GOPR0036

Kawałek dalej znaleźliśmy dość fajny camping Buena Onda, prowadzony przez dwójkę Francuzów przy samej plaży. Cena była dość spora, ale wszystko czego nam było trzeba, mieliśmy w zasięgu ręki. Więc miejsce było dobre na kilka kolejnych dni. Przez pierwsze dwa po prostu się obijaliśmy, walcząc z falami oceanu (nie) spokojnego, opalać się nie było sensu, słońce łapało wystarczająco podczas samego spaceru. Po pierwszym dniu zrezygnowałem nawet z koszuli, temperatura nie spadała poniżej 25 stopni, nawet w nocy, lekkie piekło, szczególnie że tu też jest teraz zima, ale w końcu tropiki.

IMG_20171222_163735

W dzień wigilii wypadło trochę po świętować, więc na bogato zaczęliśmy dzień. Mimo problemów z tutejszym gazem, Monice jakoś udało się upichcić spaghetti na śniadanie. Później życzenia świąteczne i rozmowy z rodzinką na facebookach. Przez różnicę w czasie wychodziło tak, że oni siadali do kolacji, a my na dobre nie zdążyliśmy się dobudzić. Śniadanie może nie było zbyt świąteczne, wypadało zjeść jakąś rybkę, żeby jakoś utrzymać chodź trochę tradycji nawet tutaj. Lecz pech chciał, że akurat dzisiaj buda z grillowaną rybą była zamknięta, więc padło na burgery.

IMG_20171228_180028_HDR

Z początku nie mieliśmy żadnych planów na wieczór, a że na campingu nie za bardzo się kleiło, więc musieliśmy znaleźć sobie jakieś zajęcie. W końcu jednak umówiliśmy się z jednym z poznanych w mieście Polaków. Kamil przyszedł po nas gdzieś po 20 i powoli zaczynaliśmy rozkręcać wspólnie małą imprezę. Na początku spokojnie, a później za sprawą Havana Club znaleźliśmy się w centrum miasta z ekipą od nas z campingu i zabawa trwała do białego rana we Flayu (w każdym razie tak twierdzi wujek Google).

IMG_20171228_181046

Rano (po spaniu) było już nieco ciężej, trochę nam zajęło dojście do siebie, ale chłodne piwo każdego postawi na nogi. Później nieco walki z falami przy zachodzie słońca i kolejny dzień świętowania. Jakoś trzeba było spędzić te święta, więc kolejna impreza była kwestią chwili i bardzo dobrą opcją. I tak praktycznie dzień w dzień, Puerto to miejsce na typowy chillout i ładowanie akumulatorów. Większość dnia była bardzo podobna, leń nas ogarnął, mieliśmy zmienić camping na nieco tańszy, ale jest tak fajnie, że nie potrafimy odejść.

IMG_20171224_160934_HDR

Dopiero dwa dni po świętach postanowiliśmy coś ze sobą zrobić i ruszyć nieco z miejsca, ale tak na spokojnie. Po południu jednym z busików pojechaliśmy do centrum na zakupy do chedraui, a później na targ po świerze warzywa na obiad. Z początku miał być makaron, ale że jesteśmy nad oceanem i wszędzie sprzedają piękne świeże ryby, to padło na Lucjana z patelni.

IMG_20171226_120454

Powoli zatracaliśmy się w tym miejscu, dni mijały, nikt nie wie kiedy, każdy niby podobny do drugiego, ale w jakiś sposób inny. Zwiedziliśmy okolicę, imprezowaliśmy, krążyliśmy od plaży do plaży, byliśmy przeszukiwani przez policję, ale koniec końców większość czasu spędzaliśmy bycząc się hamaku. Takie lenistwo jest piękne.

GOPR0038

W sylwestra chcieliśmy dać z siebie sto procent, ale od początku coś było nie tak, w każdym razie ze mną. Od rana czułem się jak śnięta ryba, kręciłem się jedynie między plażą, a campingiem i narzekałem na wszystko dookoła. Byłem gorący jak bojler (Monika twierdziła że aż parzę), myślałem, że słońce bardziej mnie przypiekło, ale to nie było to. Dopiero wieczorem sprawdziłem temperaturę i się okazało, że mam ponad 39 stopni...

IMG_20171223_101853

Wszystko jednak się ułożyło za sprawą cudownych tabletek Ibupromu i zimnego prysznica. Nie chciałem odpuścić tego dnia, szczególnie że o północy planowałem zrobić coś specjalnego. W końcu po dwudziestej zebraliśmy się z namiotu, po drodze zgarnęliśmy jeszcze Kamila i razem poszliśmy do El Polaco. Damiana niestety tam nie było, ale jakoś się odnaleźliśmy u Pepe Taco. Tam poznaliśmy jeszcze Polsko-Włoską ekipę podróżującą po Ameryce Północnej i impreza powoli zaczęła się rozkręcać.

IMG_20171230_174224_HDR

W którymś momencie przenieśliśmy się do mieszkania Debi i Damiana, gdzie dwójka Włochów odpadła, więc ich zostawiliśmy i taksówką zebraliśmy się na Zicatelę, poszukać tam nieco szczęścia. Imprezy może nie znaleźliśmy, ale wyszło tak jak powinno. Jakoś przed północą pojawiliśmy się na plaży i wtedy dokonałem chyba najważniejszej decyzji w moim życiu. W chwili gdy wybiła północ OŚWIADCZYŁEM się Monice, myślałem nad wieloma innymi miejscami, ale to była dobra decyzja. Powiedziała TAK. :) :)

 

© Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci