Menu

Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat

Moje małe i duże podróże

Wpisy otagowane : Niemcy

Ostatnie Przygotowania i droga na lotnisko

nilek2609

W sobotę przyszedł czas na ostatnie zakupy i sprawdzenie czy mamy wszystko co będzie nam potrzebne na kolejne pół roku. Niby nic trudnego, a jednak zabawy było sporo, co chwilę odwlekaliśmy pakowanie o kolejne minuty, a czasu nie robiło się wcale więcej. W końcu zebrałem wszystko co na tę chwilę zamierzaliśmy wziąć i rozłożyłem po środku pokoju. Później już tylko losowanie najpotrzebniejszych rzeczy i ograniczanie wagi do minimum. Tu pięćdziesiąt gram, tu kolejne sto i tak powoli robiło się tego coraz mniej, aż do całkowitego minimum które będziemy musieli nosić na plecach.

IMG_20171120_132502Cały dzień pakowania i niezbyt satysfakcjonujący wynik, więc pewnie coś po kolei będzie opuszczało nasze plecaki. Na dobry początek jedzenie i część cieplejszych ciuchów które jadą z nami na te pierwsze kilka dni, a później skończą żywot w jakimś koszu (pewnie jeszcze na lotnisku). W niedzielę po raz ostatni staraliśmy się porządnie wyspać. Później pakowanie tego co zostaje w Polsce, ostatnie porządki w mieszkaniu i mała przeprowadzka na jedną noc do innego.

IMG_20171118_153510Cały czas nie docierało do nas, to że w końcu jedziemy, tyle planowani, przekładania wyjazdu z przyczyn od nas niestety nie zależnych, aż w końcu stało się rzeczywistością. W poniedziałek nadszedł czas wyjazdu i trafiło nas na dobre, nawet stres momentami odpuszczał. Około południa zabraliśmy plecaki i ruszyliśmy w kieruku dworca autobusowego żeby wydostać się na wylotówkę z miasta. Ale przed klatką coś nas zatrzymało, wszystkie pieniądze razem z dokumentami zostały w nerce, a ta w mieszkaniu do którego klucze smacznie odpoczywały w skrzynce na listy.... Całe szczęście że Moniki mama chwilę później przyszła z zapasowym kompletem i po chwili mogliśmy w końcu ruszyć.

IMG_20171120_103541Z centrum Zabrza autobusem dojechaliśmy pod a4 w Gliwicach i z zadowolonymi minami zaczęliśmy łapać stopa. Pogoda postanowiła jednak nieco zmyć go z naszych twarzy i w piętnaście minut nasypało dwa centymetry śniegu, a my dzięki temu byliśmy cali mokrzy i przemarźnięci, więc kierowcy nie byli zbyt chętni, żeby pakować do auta dwa mokre szczury. Nie było sensu siedzieć tam dalej, więc cofnęliśmy się do centrum Gliwic, do McDonald's żeby się nieco wysuszyć i zjeść coś ciepłego, a później spróbować w innym miejscu. Puściliśmy też ogłoszenie na jednej z grup i szczęście się do as uśmiechnęło, znaleźliśmy kierowce który wstępnie miał nas podrzucić pod niemiecką granicę. Tylko tu pojawił się jeden problem, musieliśmy jak najszybciej pojawić się na jednym z parkingów na autostradzie, gdzie miał na nas czekać. Pogoda dalej nie ułatwiała, do tego robiło się coraz ciemniej, czas uciekał, a pauza kierowcy się magicznie nie wydłuży. Nie pozostało nam nic innego jak zamówić ubera. Pierwszy raz odwaliliśmy taką akcje, ale jak trzeba, to trzeba, dzięki temu zdążyliśmy na ostatnią chwilę.

IMG_20171120_135436Teraz wszystko zaczęło iść jak z płatka, z każdym kolejnym kierowcą robiliśmy przynajmniej sto kilometrów i dość szybko przemieszczaliśmy się w kieruku lotniska w Kolonii. Jechaliśmy całą noc bez zmrużenia oka co dawało o sobie znać z każdą chwilą, szczególnie że przed wyjazdem spaliśmy zaledwie 3-4 godziny bo kot urządził nam nocną serenade... Dzisiaj rano byliśmy niecałe dwieście kilometrów od lotniska i utkęliśmy na jednym z parkingów, nie było opcji łapać w deszczu więc przeczekaliśmy jakiś czas w restauracji przycinając na zmianę komara co kilka minut żeby chociaż trochę się zregenerować. Po południu zmiana na kolejne dwa parkigi i w końcu po 19 dojechaliśmy na lotnisko, sen stał się stuprocentową jawą. Jutro w południe lecimyyyyy do MEKSYKUUUU.

IMG_20171121_105622Gorąco zapraszam wszystkich do polubienia profilu Machaj aż po Nil na Facebooku, tam na bierząco będę wrzucał zdjęcia z trasy i puszczał krótkie wstawki z tego co aktualnie robimy. Dzięki temu będziecie na bieżąco.

Kupari - kiedyś piękne uzdrowisko, dziś ruina...

nilek2609

9-10 września 2015

Po raz kolejny przebudziłem się jako pierwszy, żeby nie budzić dziewczyn, na dobry początek poszedłem przejść się nieco po okolicznej "mikro" plaży, ale to jednak nie było to, cały czas nawoływał mnie jeden z budynków, w którym wczoraj prawie utknęliśmy. 

DSC_0733Nie myślałem nad tym zbyt wiele, od razu skierowałem kroki do jednego z wejść hotelu Goricina i zniknąłem w środku. W dzień budynek wyglądał strasznie, a co dopiero wczoraj w nocy, gdy chodziliśmy korytarzami przy świetle niezbyt mocnej latarki...

DSC_06862Tym razem nie była jednak zbyt często potrzebna, bo światło wchodziło przez większość wybitych okien, jedynie w piwnicy trzeba było sobie jakoś radzić. Budynek robił ogromne wrażenie, na każdym z pięter masa pokoi pełnych zniszczonego sprzętu hotelowego, zardzewiałe windy, tynk odpadający ze ścian, łuszcząca się farba i co tylko można sobie wyobrazić.

DSC_0695Postawcie się w naszej sytuacji, lądujecie w środku nocy, gdzieś po środku tego wielkiego budynku, nie macie pojęcia gdzie jest wyjście i czego możecie się spodziewać za rogiem. Gdyby wtedy w środku był ktoś jeszcze oprócz nas i nagle pojawił się gdzieś obok, to chyba wszyscy narobiliśmy srogo w gacie.

DSC_0709Chyba zgodzicie się ze mną, że miejsce jest idealne do nakręcenia jakiegoś mocnego horroru, albo stworzenia pokoju ucieczek w ogromnej skali z masą różnych scenariuszy. Takie coś robiłoby ogromne wrażenie, szczególnie że jest tam jak w labiryncie.

DSC_0729Z dolnych pięter udało mi się dojść na poddasze do sterowni windami, a stamtąd przez jedno z okien wyszedłem na dach żeby z wysokości podziwiać ten piękny widok. Nogi niezbyt pewnie stąpały po zniszczonych dachówkach, ale nie wiele mnie to interesowało, po prostu parłem do przodu szukając nowych wrażeń.

DSC_0728W środku czas zleciał mi bardzo szybko, dopiero jak zobaczyłem na zegarku że jest po dziewiątej, doszło do mnie że spędziłem tam prawie trzy godziny. Nie przeszkadzało mi to jednak żeby po wyjściu przenieść się do nieco mniejszego budynku obok i sprawdzenia co ciekawego ten w sobie kryje.

DSC_0691Pół godziny później wróciłem do dziewczyn, zjedliśmy wspólnie śniadanie i koło jedenastej ruszyliśmy na stację benzynową obok głównej drogi. Wypiliśmy po kawie i chwilę później staliśmy na drodze polując na pierwsze auta.

DSC_07202Chorwaccy kierowcy jak zwykle nas nie zawiedli swoim podejściem, tak jak za każdym razem i teraz dało się odczuć że jesteśmy traktowani jak gorszy sort, a mówiąc dosadnie "jak gówno".

DSC_0685Tym razem staraliśmy się na to nie zwracać zbytnio uwagi i po prostu robić swoje. W końcu przyniosło to jakieś rezultaty, chwilę po 15 dziewczyny złapały terenówkę na Albańskich blachach. Z początku nie byliśmy zbyt przekonani żeby jechać z jakimkolwiek mieszkańcem tego kraju, ale jakoś trzeba było się do tego przekonać i zacisnąć wargi, szczególnie że na miejscowych nie za bardzo mogliśmy liczyć.

DSC_06962Nie spodziewaliśmy się że facet aż tak nam może pomóc w powrocie do domu, przejechaliśmy z nim całą Chorwację, kawałek Bośni, Słowenię i w końcu po północy wylądowaliśmy w Austrii, gdzie zaczął rozglądać się za jakimś noclegiem.

DSC_0690Ceny za każdym razem zwalały z nóg, nawet jego, więc mu powiedzieliśmy żeby nami się nie przejmował, my jakoś sobie damy radę, a on musi się wyspać żeby mógł jechać spokojnie dalej.

DSC_0727Takim oto sposobem zawitaliśmy w centrum Grazu, gdzie w końcu wynajął pokój, a my zabraliśmy rzeczy i zaczęliśmy się kręcić po okolicy szukając jakiegoś miejsca do spania dla siebie, ewentualnie przeczekania jakoś nocy.

DSC_0731Dworzec niestety odpadł na samym początku, bo na noc go zamykali, w metrze wielki brat miał oko na każdy najmniejszy zakamarek, z resztą i tak nie mieliśmy jak wejść przez bramki. Odpadła nawet ostatnia deska ratunku, czyli przyjazny każdemu podróżnikowi McDonald's.

DSC_0732W końcu jednak znaleźliśmy jakiś hostel, gdzie na wejściu każdy z nas dostał po kubku gorącej kawy i pozwolili nam przeczekać do rana w lobby. Gdy przyszło do płacenia, recepcjonista tylko się uśmiechnął i życzył nam spokojnej nocy. Oprócz tego dostaliśmy klucze od jednej z łazienek, gdzie mogliśmy się do porządku ogarnąć i zmienić ciuchy na coś cieplejszego bo niska temperatura coraz bardziej dawała o sobie znać, a co to dopiero będzie w Polsce.

DSC_0734Resztę czasu spędziliśmy szperając w czeluściach internetu, dopiero przed ósmą opuściliśmy hostel, żeby punktualnie zjawić się przy aucie, tak jak umawialiśmy się z kierowcą. Kilka minut czekania i lecimy w dalszą drogę, tym razem jedynie duchem bo ciała po pół godziny spały jak zabite.

DSC_0742Dojechaliśmy do Drezna, gdzie po przejechaniu wspólnie ponad półtora tysiąca kilometrów musieliśmy się pożegnać. Stąd podróż była już tylko czystą formalnością, w ciągu chwili znaleźliśmy się w kolejnym aucie, tym razem ze starszym Niemcem, który podrzucił nas na pierwszą stację benzynową po Polskiej stronie.

DSC_0755W końcu mogłem się dorwać do najlepszego jedzenia za którym zawsze tęsknie wyjeżdżając z kraju, tudzież wracając, mowa oczywiście o HOT DOGach :D. o 22 złapaliśmy kolejne auto, tym razem rodaka, który wziął nas do Bolesławca, stamtąd już tylko niewielki kawałek dzielił nas od Wrocławia. Temperatura nie zachęcała, ale na ostatniej prostej z pomocą przyszedł jeden z busów który przywiózł nas prawie pod samą autostopową przystań, a gdy tylko weszliśmy do Narni, czas stanął w miejscu..

DSC_0756Podsumowanie:

Przejechane - 5250 km

czas - 26 dni

koszt - ok 1500 zł

 

Czas powoli wracać do domu...

nilek2609

19-22 lipca

Noc była cholernie zimna w porównaniu z tymi nad lazurowym wybrzeżem, ale Holandia nigdy nie była dość ciepła, a w szczególności to pioruńskie Zandvoort. Na początku staraliśmy się przespać na plażowych leżakach, ale bezskutecznie bo zaledwie po godzinie ktoś nas z nich przegonił, więc przenieśliśmy się z karimatami pod sklep z pamiątkami, nie mając innego wyjścia, szczególnie że zaczęło padać... Koło 7 zebraliśmy wszystkie rzeczy i poszliśmy na pociąg do Haarlemu, wykąpaliśmy się u Michała, uzupełniliśmy nieco sprzętu w Actionie i kilka godzin później ruszyliśmy dalej w drogę. Najpierw autobus do Amsterdamu, dopiero tam podeszliśmy na jedną z wylotówek i 40 minut później złapaliśmy wesołą rodzinkę do Apeldoorn.

DSC_0493Po godzinie byliśmy już na jednej ze stacji, gdzie poznaliśmy fajnego stopika z Barcelony, który umilał nam czas kolejnymi opowieściami, dopóki czegoś nie złapał. Nam też się poszczęściło, kilka minut po nim gdy zagadywałem jednego z Polskich kierowców, Monika złapała nam transport do Niemiec, ale za to w jakim towarzystwie. Podczas rozmowy o naszej trasie  i odwiedzonych krajach wyszło, że Pan X też dużo podróżuje, tylko trochę w inny sposób, mianowicie jest z NATO, widząc nasze niedowierzające miny pokazał nam swój identyfikator i okazało się że nie jest tam żadną szarą myszką, tylko generałem O.o. Gdybyście widzieli jego starego Hyundaia w którym wyglądał idealnie jak wieloryb zamknięty w akwarium, w życiu byście się nie spodziewali, że kierowca może być kimś takim, ale w tym przypadku chodziło głównie o pozory i bezpieczeństwo, co z resztą nie przeszkadzało mu w zabieraniu wszelkiej maści autostopowiczów na całym świecie. 

DSC_0500
Wysadził nas na jednym z największych parkingów niedaleko granicy, odjechał kilka metrów dalej, zgarnął kolejną parkę stopików i ruszył dalej, a my zamiast szukać kolejnego transportu, usiedliśmy na krawężniku i dalej nie dowierzaliśmy kto nas tutaj przywiózł. Zaledwie pół godziny później znaleźliśmy kierowce który obiecał, że nas zabierze  do Polski, ale dopiero po 22 bo Niemcy mają zakaz dla ciężarówek, więc kolejne kilka godzin biesiadowaliśmy razem z innymi kierowcami na parkingu. Chwilę przed "godziną zero" zapakowaliśmy się do tira i ruszyliśmy w kierunku domu.

DSC_05031Do Polski wjechaliśmy koło 6 rano, zjedliśmy śniadanie, zrobiliśmy małe zakupy i dwie godziny później jechaliśmy z kolejnym kierowcom do Kostrzyna zobaczyć jak idą przygotowania do Woodstocku. Później zmieniliśmy nieco kierunek i podobnie jak ostatnio ruszyliśmy na Międzyzdroje podreperować nieco budżet. Żabimi skokami przesiadając się co kilkanaście kilometrów dojechaliśmy do celu, a żeby było jeszcze milej, ostatni kierowca postanowił podrzucić nas na samo pole namiotowe. Ogarnęliśmy się szybko i ruszyliśmy w okolice plaży co nieco dorobić na bańkach...

I tak przez kilka kolejnych dni :)

Beztytuu

 

Jezioro Bodeńskie

nilek2609

9-10 lipiec 2015

W Monachium byliśmy przed ósmą, niestety wylądowaliśmy w samym centrum, ale nie było co się złościć, żadnego dobrego miejsca w okolicy nie było, ważne że jakoś dojechaliśmy.

GOPR1827"Monika i I raz w Niemczech"

Siedzimy na jakiejś kładce drogowej i od taka sytuacja:

N: O... Typowe dla Niemiec (patrzyłem na przechodzącą obok osobę)

M: Ale co? Typowy Niemiec?

N: No własnie, to była Niemka.. :D

DSC_00681Chwilę później ogarnęliśmy w okolicy jakąś małą knajpkę, zjedliśmy obowiązkowo po "WURSZCIE" i lecimy w stronę wylotówki, po raz kolejny mieliśmy ładne kilka kilometrów do przejścia. W końcu jednak wylądowaliśmy na jakiejś stacji, która wcześniej na mapie wyglądała dość zachęcająco, nie mieliśmy już siły żeby iść dalej.

DSC_00804Zjedliśmy coś jeszcze na dobry początek, w międzyczasie złapała nas ulewa, całe szczęście, że szybko odpuściła, bo byśmy tu utknęli na dobre. Spędziliśmy tam jednak ponad dwie godziny, po czy, zabrał nas jeden z Niemców na sporą stację przy zjeździe na A96, skąd mieliśmy bezpośrednią drogę do Szwajcarii.

DSC_0083Tam jakoś kolejna godzina zleciała, trafiliśmy kolejną osobówkę i podwózkę 50 km dalej na jeszcze większy parking typowo dla tirów, nadzieje mieliśmy duże, więc od razu zaczęliśmy latać jak pajace od tira do tira wypytując każdego z kierowców po kolei. Niestety mało było Polaków, a jeśli już było to albo w podwójnej obstawie, albo po prostu nie mieli ochoty brać kogokolwiek w dalszą drogę.

DSC_00861Siedzieliśmy tak do 19, wtedy zatrzymał się o dziwo sportowy mercedes i zabrał nas do Bregens w Austrii, gdzieś niedaleko granicy ze Szwajcarią. Na miejscu skorzystaliśmy z okazji robiąc małą przerwę na szybkie zakupy w Tureckim markecie, dalej mogło być już wszystko zamknięte, a bez prowiantu mieli byśmy dość ciężko, szczególnie że jestem głodomorem :D.

DSC_0101Chwilę później wróciliśmy na jedną ze stacji za krzyżówką i zaczęliśmy łapać dalej, było już dość późno co za bardzo nie motywowało, a do tego w 90 % aut nie było ani jednego rodowitego Austriaka, tylko przybysze z XXX (wiecie dobrze o jakich ludzi mi chodzi) w całkiem dobrych autach, na które mnie długo by nie było stać.

DSC_00971Jednak nie musieliśmy długo się zastanawiać co mamy ze sobą zrobić, pół godziny później zatrzymały się dwie młode Austriaczki i podwiozły nas na samą granicę, gdzie przeszliśmy na drugą stronę, a tam po podobnym czasie siedzieliśmy w aucie jakiegoś śmiesznego Szwajcara. Na początku pojechaliśmy do ST. Gallen, gdzie odebraliśmy jego dziewczynę z dworca i wróciliśmy się z powrotem do Goldach, które wcześniej minęliśmy i postanowiliśmy spędzić tam dzisiejszą noc w okolicy jeziora Bodeńskiego.

DSC_01092Niestety nie udało nam się obudzić na tyle wcześnie żeby zobaczyć wschód słońca, ale za to mogliśmy się porządnie wyspać, dopiero po 10 słońce postanowiło nas obudzić. Na spokojnie zjedliśmy śniadanie i zabraliśmy wszystkie manatki z "łąki", która po późniejszych oględzinach okazała się pastwiskiem, sądząc po tym co znaleźliśmy pod namiotem.

DSC_01122Pierwsze kroki skierowaliśmy nad jezioro bodeńskie żeby się trochę odświeżyć i przy okazji popływać, znaleźliśmy małą zatoczkę gdzieś przy jednym z ośrodków, przebraliśmy się w Toi Toiu i chlup do wody. Chwilę później wyszło na to, że musimy pływać na zmianę i jedno z nas zawsze musiało siedzieć gdzieś na brzegu z powodu "MIEJSCOWEGO" ciemniejszego towarzystwa, które przez cały czas zasadzało się na zawartość naszych plecaków.

DSC_01131Koło 13 ruszyliśmy dalej w kierunku Zurychu i półtorej godziny później udało nam się dojechać na miejsce z fajną dziewczyną służącą w okolicznej jednostce wojskowej. Stolica okazała się cholernie droga, byle pierdoła potrafiła kosztować fortunę i niema w niej nic ciekawego co warto by było zobaczyć, więc kupiłem tylko pamiątkowy magnes za "jedyne" 40zł i postanowiliśmy jechać dalej.

DSC_0115Jeszcze chwilę pokrzątaliśmy się po okolicy i po 17 staliśmy już przed wjazdem na autostradę, skąd chcieliśmy się kierować w stronę Milanu. Zaledwie dwadzieścia minut później zgarnęło nas dwóch Włochów, z którymi mieliśmy jechać dalej, tylko problem polegał na tym, że jechali w trochę inna część niż by nam to odpowiadało, ale i tak postanowiliśmy jechać z nimi.

DSC_0124Godzina drogi, sprawdzamy na GPSie gdzie w ogóle jesteśmy i tu niespodzianka... LIECHTENSTEIN O.o... Jak my się tu ku**a znaleźliśmy, przecież przysnęliśmy tylko na chwilę. Szybka ocena sytuacji i decydujemy się wysiąść i szukać czegoś dalej, niby straciliśmy czas, ale za to kolejny kraj na liście można "odhaczyć", niby mikroskopijny, ale zawsze.

DSC_01041Przeszliśmy dosłownie pół kraju pieszo i tak koło 21:30 udało nam się łapnąć jakiegoś młodego chłopaka, który podwiózł nas 20-30 km dalej na jedną ze stacji benzynowych gdzieś w Szwajcarii, gdzie musieliśmy zrobić dłuższą pauzę, żeby podładować telefony.

DSC_01392Godzinę później nawiedziły nas jakieś dwie dziwne dziewczyny, zaraz po nich przyszedł jeszcze właściciel bistra i zaczął coś marudzić, że właścicielowi stacji nie pasuje nasza obecność pod toaletami i musimy opuścić to miejsce. A chwilę później zaprosił nas do siebie do baru i dał po piwie, WHAT THE FUCK :D

Szwajcaria jednak nie jest taka zła.

DSC_01402Koniec, końców, skończyło się na tym, że przed północą przyjechała po nas taksówka i razem z Marko pojechaliśmy do jego malutkiego domku, gdzie mieliśmy spędzić dzisiejszą noc. Markus mówił, że mieszka dość skromnie i jakoś się wszyscy pomieścimy, na miejscu jednak okazało się że mieszka pod lasem w dość sporym domu, nawet dostaliśmy po własnym pokoju... Po prostu dzień pełen niespodzianek, nawet w europie coś takiego może się trafić :D

DSC_0142

© Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci