Menu

Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat

Moje małe i duże podróże

Zatoka Meksykanska, powrót do San Cristobal de las Casas i "gówniany" workaway.

nilek2609

 Miejsce było na tyle przypałowe, że wstaliśmy chwilę po piątej, cofnęliśmy się nieco na CirkleK żeby napić się kawy i po 7 zaczęliśmy łapać stopa. Tabasco jednak nie jest rajem autostopowym, więc dwie godziny później wzięliśmy autobus do Villahermosa. Niestety przespaliśmy nasz zjazd i wysiedliśmy dopiero dwa kilometry dalej, a że nie chciało nam się drałować, to poszliśmy inną drogą próbując tam swoich sił. No i wyszło tak, że utknęliśmy... Dopiero po jakichś dwóch godzinach udało się zatrzymać jakiegoś pick upa, którego kierowca obiecał podrzucić nas kolejne dwa kilometry dalej na główny wyjazd. Lecz chyba nie do końca zrozumiał o co nam chodzi i zrobiliśmy wspólnie dobre 15 km w całkowicie przeciwnym kierunku, a z jadącego pick upa nie będziemy przecież skakać. No ale cóż poradzić, wylądowaliśmy tam i trzeba było sobie jakoś radzić, przeszliśmy na drugą stronę drogi, a tam z pomocą przyszli technicy z CCTV, którzy zabrali nas z powrotem w to samo miejsce z którego startowaliśmy rano (objechaliśmy całe miasto dookoła). W końcu po raz kolejny wzięliśmy colectivo, tym razem na skrzyżowanie z miastem Frontera, skąd mieliśmy już zaledwie dwadzieścia parę kilometrów do campingu który znalazłem u wujka Google. 

IMG_20180219_0905101

I tak o piętnastej byliśmy u celu, okolica okazała się totalnie inna niż się spodziewaliśmy, zero czegokolwiek, nie było sklepów, najmniejszego comedora, czy zwykłej budki z jedzeniem. Zaledwie pięć minut później siedzieliśmy na jedynym pick upie i staraliśmy się znaleźć coś innego, bardziej normalnego. Wszystko jednak potoczyło się inaczej, jakiś czas później złapaliśmy innego kierowcę, który powiedział że najlepsze co możemy zrobić, to pójść do hotelu w Paraiso (tam nas zawiózł) i kolejnego dnia uciekać jak najdalej z Tabasco. Z tego co nam mówił, to wszystko w okolicy zmieniło się dwa lata temu, gdy pomniejsze karierę narkotykowe postanowiły się tu "przeprowadzić" i wtedy zrobiło się niebezpiecznie, więc turyści omijają ten stan szerokim łukiem (o czym nie wiedzieliśmy).. Erik zostawił nas w centrum miasta, gdzie zrobiliśmy rundkę po niezbyt tanich hotelach, więc postanowiliśmy zawinąć ogon pierwszym lepszym autobusem jak najdalej się dało. Niestety na dworcu ADO mieliśmy do wyboru jedynie trzy opcje, które niezbyt nas urządzały, ale gdzieś trzeba było się ruszyć. I tak po kilku godzinach wylądowaliśmy spowrotem w Villahermosa, tam musieliśmy już wziąć jakiś normalny nocleg, żeby do porządku się ogarnąć po tych paru dniach. 

IMG_20180209_162214_HDR

Mieliśmy jeszcze kilka dni do startu pracy na farmie, ale stwierdziliśmy że najlepszą opcją będzie powrót do San Cristobal de las Casas już teraz. Ruszyliśmy w dalszą drogę z samego rana i na kilka aut dojechaliśmy do jakiejś dziury w górach, zaledwie 60 km od celu. Dawno nie byliśmy w takim miejscu, z którego musieliśmy po prostu uciekać i to dość szybko. Idąc w stronę wylotówki, zaczęło nas gonić kilku niezbyt przyjaźnie wyglądających typów, całe szczęście ktoś nas zgarnął i nie zdążyli dobiec. W kolejnej dziurze trafiliśmy na równie przypałowe osoby, ale o tym nawet nie pisze, bo i tak byście nie uwierzyli. Jednak później poszło już z górki, złapaliśmy ostatnie auto tego dnia, którym tragicznymi górskimi drogami dojechaliśmy do San Cristobal. Półgodzinny spacer do centrum, tam zjedliśmy kolację i taksówką pojechaliśmy na drugi koniec miasta do Cabanii, gdzie wynajęliśmy pokój na kolejne trzy dni. 

DSC_03961

W końcu mogliśmy do porządku wypocząć i ogarnąć jakoś rzeczy, szczególnie namiot, któremu nieco się zatęchło. Zanieśliśmy nawet pranie do pralni, żeby wyglądało porządnie po tych kilku tygodniach prania w zlewie. I tak naprawdę nie robiliśmy później nic szczególnego, większość czasu spędziliśmy w mieście i krążyliśmy po targach szukając rzeczy na farmę. Później masowe pobieranie filmów, na miejscu trzeba było coś robić, a że nie ma tam internetu, ani zasięgu, to jakoś trzeba było się zabezpieczyć. Dopiero w czwartek wszystko się zaczęło, po śniadaniu dostaliśmy maila z informacją że mamy być na miejscu po południu, więc po południu spakowaliśmy wszystkie rzeczy i pojechaliśmy do centrum. Po 15 jeszcze szybka wizyta w bankomacie i pojechaliśmy busem do Nuevo Zinacantan. Stamtąd mieliśmy iść już piechotą, albo stopem, ale po kilometrze odpuściliśmy, drogą przez góry była za ciężka. Jakieś pół godziny pojechaliśmy dalej jedyną przejeżdżającą taksówką za całe 30 peso :). Ranczo wyglądało całkiem fajnie, od razu przywitały nas wszystkie zwierzęta, a chwilę później Stefani (żona właścicielia). Pokazała nam miejsca do spania, wyjaśniła większość zasad panujących na ranczo i zajęła się swoją robotą a my w tym czasie zapoznawaliśmy się z Adamem (Kanadyjczyk), który podobnie jak my przyjechał na wolontariat. 

DSC_04091

Pierwszy dzień pracy zapowiadał się dość fajnie, wstaliśmy chwilę po siódmej, zjedliśmy śniadanie z Adamem, a godzinę później kalosze na nogi i startujemy. Nie sądziłem że az tyle tego będzie, przez kolejne pięć godzin nie robiliśmy nic innego jak czyszczenie końskich boksów i ogarnianie porządku na całym terenie rancza. Koniec końców po tych kilku godzinach wywieźliśmy z Moniką aż 25 pełnych taczek gnoju.. Później zjedliśmy obiad (wegetariański..) wspólnie z całą rodziną gospodarzy i poszliśmy nieco odpocząć w naszym Bunk House. Wieczorem winko i kolacja z parką Hiszpańsko-Niemiecką, a później spać. 

IMG_20180217_074842

Drugi dzień pracy nie był już tak kolorowy, zakwasy na całym ciele, średnie chęci do pracy od zasiedzenia, ale trzeba było się ruszyć. Na początku zaczęliśmy podobnie jak wczoraj od śniadania i sprzątania obejścia, tym razem zajęło to zaledwie pół godziny, ale później czekała nas gorsza robota. Myśleliśmy że będziemy się zajmować głównie zwierzętami i będę mógł się czegoś nauczyć, coś zbudować, tak jak pisali nam na workawayu, a tu się okazuje że nic z tych rzeczy. Po porannych porządkach, Sam zagonił nas do kopania melioracji na pastwisku... Więc po kilku godzinach byliśmy totalnie wypompowani z energii, nawet trawa na obiedzie nic nie pomogła, jeszcze bardziej człowiek siły nie miał, nie wiem jak ludzie mogą tak żyć przez lata bez jakiegokolwiek mięsa. Popołudnie miało być bardziej obiecujące, Adam miał jeździć konno, ale nawet on się nie załapał, bo przyjechało sporo klientów, więc siedzieliśmy u siebie i po prostu odpoczywaliśmy. Dopiero po południu razem z Moniką poszliśmy się przejść na spacer po okolicy, który zmienił się w pogoń za przerośniętym chihuahuą o imieniu Tortoro. Później kolacja w polskim wydaniu, kilka filmów dla relaksu i spać. 

IMG_20180217_142838

Kolejne dni zapowiadały się dość podobnie, za każdym razem każdy zaczynał się od sprzatnięcia obejścia i innych prac (np. sprzątania suchych toalet po gosciach), których nikt nie zamierzał robić. Przyjechaliśmy w to miejsce z myślą o jeździe konnej (w moim przypadku nauce), budowaniu i pomocy przy zwierzętach, ale póki co wszystko sprowadzało się do gówna.. Robiliśmy najgorszą robotę, za którą dostawaliśmy garść trawy na obiad (o śniadaniu zapomnieli całkowicie) i zero dobrego słowa, co powoli nas doprowadzało do szału. Niby nie powinno, bo sami tu przyjechaliśmy z chęcią pracy, ale nie licząc Adama, jako jedyni coś robiliśmy na farmie. Sam z żoną mieli w większości robotę głęboko w poważaniu, nie mówiąc już o ich córkach, które całe dnie spędzały w domu, jedynie od czasu do czasu kontrolując czyjąś pracę. Nasz zapał malał z każdym dniem, podobnie jak chęć pozostania w tym miejscu na dłużej. Więc w czasie wolnym, jeździliśmy do San Cristobal szukać innych miejsc, gdzie po prostu mogło by być lepiej. 

IMG_20180217_142906

Dopiero po tygodniu Sam chyba w końcu zauważył że nadajemy się do czegoś więcej i dostaliśmy swój własny projekt do zrobienia. Jego celem było doprowadzenie ich zapuszczonego ogrodu warzywnego do porządnego stanu. Co tak naprawdę wymagało postawienia go od podstaw i po sadzenia nowych warzyw, a że lubię to robić, więc mieliśmy z tego trochę radosci. Tym razem nie zamierzaliśmy się z niczym śpieszyć, żeby wyszło idealnie, tak jak byśmy to robili dla siebie. I tak nie cały tydzień później wszystko było gotowe, nawet system samo nawadniający. Byliśmy z siebie zadowoleni, czego jednak nie można powiedzieć o właścicielach, którzy postanowili zobaczyć efekty naszej pracy dopiero po kilku dniach, wtedy też usłyszeliśmy że wygląda "ładnie". Wtedy też postanowiliśmy na dobre pożegnać się z tym miejscem, o czym ich poinformowaliśmy. Żeby było zabawniej, w końcu zauważyli że tu jesteśmy i należą się nam jakieś podziękowania, gdybyście widzieli jak zaczęli koło nas skakać. 

IMG_20180217_142848

Nagle wszystko diametralnie się zmieniło (szkoda że tak pozni), zaczęli być mili, pytać o różne rzeczy, można rzec że nawet radzili się w niektórych sprawach. Jednego wieczoru wysłali nawet jednego z ich przyjaciół z Japonii (uczył ich córkę i jeździł tu konno) żeby z nami posiedział przy winie i wypytał o co się tylko da. Dostał do tego zadania nawet pół butelki wina, niestety widać było o co chodzi od pierwszej chwili i nie udało mu się ugrać kilku kolejnych dni naszego pobytu. Gdyby tylko zaczęli tak od początku, z uśmiechem, zaufaniem i kilkoma małymi słowami, to może i skończyło by się to przyjaźnią, a wyszło jak wyszło. Z jednej strony cieszyliśmy się, że po 12 dniach opuszczamy to miejsce, jednocześnie byliśmy smutni bo musimy opuścić tą bandę najfajniejszych zwierzaków, które latały po całym terenie. 

IMG_20180226_123037

 

Tikal? Dżungla Peten? I droga do Meksyku.

nilek2609

Wczesna pobudka nie wyszła, każde z nas spało jak zabite, ale po 9 udało się jakoś opuścić hotel. Szybka wizyta w subwayu i koło jedenastej siedzieliśmy już na wylocie z miasta. Pół godziny łapania i wygraliśmy życie, nie dość że mamy podwózę do San Salwator, to jeszcze dostaliśmy kurczaka na obiad. Przez całą drogę siedzieliśmy na pace i się zastanawialiśmy nad tym, czego myśmy się bali w Salwatorze. Po wizycie w dwóch wcześniejszych krajach, zaczęliśmy dostrzegać nie tylko syf który góruje w dużych miastach, ale też naturę i zieloną stronę tego miejsca, która jest naprawdę piękna. Wcześniej nie chcieliśmy tu przyjechać, ominąć kraj szerokim łukiem, ale wyszło inaczej i musieliśmy. Cały czas szukaliśmy też tego efektu wow, ale nasze początkowe nastawienie było mocno średnie. Dopiero gdy Honduras strzelił nam po pysku, zaczęliśmy dostrzegać całą resztę i powiem szczerze, że naprawdę warto tu przyjechać. Perełek jest więcej, nawet ludzie wydają się milsi. 

IMG_20180208_105917

Po 14 dojechaliśmy pod sam Pałac Prezydencki i zrobiliśmy małą przerwę na internetach, co jeszcze bardziej poprawiło nam humor, bo dostaliśmy wiadomość na workawayu. Wszystko powoli zaczęło się klarować tak jak trzeba, po raz pierwszy mamy ułożony plan na tak długo, a wszystko dzięki tej małej wiadomości. Żeby nie tracić za dużo czasu, znaleźliśmy busa jadącego mniej więcej w naszym kierunku i za 50 centów pojechaliśmy do miasteczka Apopa. Liczyliśmy na szybki strzał, jedynie kilkanaście kilometrów drogi, a zajęło nam to ponad godzinę.. A stamtąd od razu kolejny bus do Santa Ana, było już za późno żeby jechać na Metapan. Dalej już z płatka, chicken bus wsadził nas w centrum miasta i to pod najtańszym hotelem dla pań pracujących. Takiej ceny dawno nie widziałem, w każdym razie nie tu. Na plakacie przed wejściem wisi cennik, za dwie godziny proponują 3$, a za całą noc jedynie dwa razy tyle. Wchodzimy do środka, pytamy o pokój za 6$, a Pan na to że został tylko jeden za 8$, trochę się wkurzam i wyciągam ostatnie 16$. Facet jednak zwraca mi połowę po chwili i prowadzi do wielkiego pokoju z łazienką i tv, do tego router w pokoju, więc net śmigał jak dziki. 

IMG_20180206_152531

Rano zaopatrzyliśmy się jedynie w wodę, zachaczyliśmy jeszcze o bankomat w centrum i o 9:30 łapaliśmy już stopa na wylocie z miasta. Po zaledwie kilku minutach zabrało nas dwoje świadków Jehowy, Wiktor i Salwador, którzy podrzucili nas kilka kilometrów dalej w lepsze miejsce. Mieli faktycznie rację, jak tylko wysiedliśmy, pierwszy kciuk i mamy dziewiczego tira w Salwatorze na przedmieścia Metapan. Stamtąd busikiem kilka kilometrów do centrum, gdzie jak zwykle zjedliśmy śniadanie w Subwayu i kolejnym busem pojechaliśmy na granicę z Gwatemalą. Przy odprawie jak zwykle miło nas zaskoczyli, nikt nie chciał kasy za wyjazd, jedynie sprawdzili papiery i puścili nas dalej. Kilka minut później w drugim okienku po raz pierwszy dostaliśmy papiery z biura migracyjnego, wpisaliśmy jakieś pierdoły i puścili nas dalej. 

IMG_20180208_080224

Droga na granicy dalej była w budowie, więc mało kto jeździł i nie zapowiadało się zbyt kolorowo, jednak w końcu zatrzymał się Antonio i zabrał nas na krzyżówkę, gdzie łapaliśmy ostatnim razem w drugą stronę. Tu dodam nieco się chwaląc, że przez całą drogę rozmawiałem z kierowcą po hiszpańsku, co cały czas mnie bardzo dziwi,  szczególnie że nie były to "dwa" słowa, ale konkretna wymiana zdań. Ludzie mieli rację, że wystarczy kilka miesięcy i można w miarę swobodnie rozmawiać, chociaż może to przez chęć porozumienia, bo kierowca naprawdę był świetny. Chwilę później przenieśliśmy się do pick upa jadącego do Quetzaltepec, tam zrobiliśmy przerwę na ogarnięcie waluty i dalej na północ. W końcu zgarnął nas do siebie Francisco, dzięki czemu po paru godzinach siedzieliśmy tak jak około miesiąc temu w Morales. W życiu nie mieliśmy tak walnietego kierowcy jak on, przez większość drogi zastanawialiśmy się kogo zabije i czy sami wyjdziemy z tego cało. Nie miał problemu z wyprzedzeniem kilku aut jadąc na czołówkę z innym tirem, podobnie jak spychanie aut do rowu i ganianie ludzi idących poboczem. Mimo że był dla nas w miarę miły, to ktoś powinien mu zabrać prawko, o ile w ogóle je miał. W każdym razie, jakoś dojechaliśmy w całości, ogarneliśmy się na Texaco i poszliśmy na kolację do tego samego comedora. Mina faceta, gdy nas zobaczył na ganku była bezcenna, "ale, że co wy tu robicie, jak?". Zjedliśmy, wypiliśmy po kawie i wróciliśmy na internety na stację. Dopiero po dziesiątej poszliśmy szukać jakiegoś miejsca do spania, co nie było zbyt proste w kierunku Rio Dulce. Do tego wszystkiego zaczęło walić piorunami, więc na totalnym przypale rozbiliśmy namiot na ganku przed czyimś domem. 

IMG_20180208_104848

Musieliśmy wstać o 4:30, tak żeby nas nikt zbytnio je widział, ale jak zwykle się przeciągło. Jednak wstalismy pół godziny później i całe szczęście, zaledwie dwie minuty później ktoś przejeżdżał na motorze i zauważył nas z drogi. Zaczął świecić świecić światłami po namiocie, ale w końcu po kilku minutach odjechał, a my w ciągu chwili zebraliśmy wszystko i zwineliśmy się na stację. Przeczekaliśmy do świtu przy kawie i koło siódmej siedzieliśmy już na śniadaniu w Rio Dulce. Do celu zostało nam około 250 km, więc jeszcze spory kawałek drogi, ale szło całkiem sprawnie i na kilka pick upów praktycznie dojechaliśmy. Najgorzej było pod sam koniec, Kolumbijski weterynarz zostawił nas 15 km przed celem, skąd od razu złapaliśmy kolejne auto.  Tylko problem był taki że instant po sekundzie zaczęło lać, jakby ktoś włączył wodospad, plecaki poszły na pake, a my do środka. Dopiero po kilku kilometrach kierowca zaczął coś pytać o elektronikę i pozwolił zabrać rzeczy do środka, tylko co z tego, jak oba plecaki były zmokły (jeb**y hi-tec). Do tego wszystkiego kierowcą był na tyle miły (żonie nie pasowały nasze plecaki w srodku), że zostawił nas zaledwie kilometr od celu, mówiąc przy tym że dojdziemy spokojnie do celu w dziesięć minut, już przecież prawie nie pada (ściana deszczu). Coś w tym było, skoro jechał 20km/h kompletnie nie widząc co się dzieje na drodze, a wycieraczki mało nie wyleciały w kosmos jak tesla Elona Musca. 

IMG_20180208_155424_HDR

Wiem że trochę narzekam, ale mógł chociaż nas podrzucić pod jakiś daszek, cokolwiek... No, ale już trudno, znaleźliśmy jakąś altanke i tam siedzieliśmy przez kolejną godzinę dopóki nie przestało lać. Dopiero wtedy mogliśmy ruszyć dalej na camping, który wcześnie znalazłem w sieci. Z tego co czytałem, to miejsce jest jak złoto, nieco prymitywne, ale nam to nie przeszkadzało, ważne że tanio i z pięknym widokiem na jezioro. Patrząc na pogodę zdecydowaliśmy się na pokój, szczególnie że kosztował jedynie dyszke drożej, więc niewiele więcej za komfort spania w łóżku. Zostawiliśmy rzeczy i poszliśmy w miasteczko na poszukiwania knajpy z internetem. Mieliśmy końcówkę quetzali, więc nawrotka do jedynego bankomatu w okolicy i jopa, nie chce wypłacić ani grosza, na szczęście obok mieliśmy jakieś biuro turystyczne, gdzie wymienili nam dolary (po złodziejskim kursie, ale jak mus to mus). 

IMG_20180208_165345_HDR

Rano po prysznicu plan był taki, żeby wejść na ruiny Tikal, więc zachaczyliśmy o jakieś śniadanie i po dziesiątej poszliśmy łapać stopa. Chwilę to zajęło, nawet myśleliśmy już o busie, ale kierowca zaśpiewał nam cztery razy większą kwotę niż normalnie, więc czekaliśmy dalej. W końcu zabrał nas Francuz z Gujany i wspólnie mieliśmy wejść na ruiny, jednak plan diametralnie się zmienił na bramie. Jeszcze przed wjazdem na teren parku, zapytałem jednego z "cieci" o cenę biletów, która nas dosłownie zabiła (po prostu Gwatemala). Zamiast 25 quetzali (cena z internetu), zażądał aż 150, więc bez większego namysłu zrezygnowałem i tirem udało nam się wrócić do miasta. Później już z górki, po kilku samochodach wylądowaliśmy 33km przed granicą z Meksykiem. Była już 16:30, a my siedzieliśmy po środku niczego, zero aut, tylko jakieś busiki przejeżdżały z rzadka i niespodziewanie, w końcu zdecydowaliśmy się na jednego. Kierowca za kurs do granicy zarządał 44 quetzale, jednak udało nam się zejść z ceny do 33 (tyle nam zostalo) i pojechaliśmy. Po zaledwie połowie drogi kierowcą staje i zadowolony mówi że koniec trasy, tu obok mamy busy, które jadą dalej. Wkur***ny maksymalnie jak się da, mówię że nie mamy więcej pieniędzy, a on na to z uśmiechem że przecież możemy zapłacić dolarami (ich też już nie mieliśmy). W końcu jednak coś go ruszyło i dał drugiemu 20 quetzali żeby zawiózł mas dalej. Jeszcze bardziej nas szlak trafił, gdy zobaczyliśmy jak bardzo nas chciał okantować... 

IMG_20180208_165515_HDR

O 19 dotarliśmy na granicę w La Ciebie, chwilę musieliśmy się po kręcić po okolicy, bo jak zwykle urząd migracyjny Gwatemali był gdzieś schowany, tym razem dla odmiany za drzewami i policyjną ciężarówką. W ciągu chwili załatwiła sprawę i poszliśmy się bawić u Meksykan. Na dobry początek kontrola bagażu (zakaz wwozu owoców i warzyw, dezynfekują wszystkie auta ciężką chemią), później rentgen i do biura. Tym razem wyglądało to nieco gorzej, masa pytań o naszą drogę, o to gdzie dokładnie byliśmy, czemu zwróciliśmy z Nikaragui, kilka razy sprawdzali dokumenty dla pewności i w końcu po godzinie, gdy zapłaciliśmy za wjazd i wypełniliśmy wszystkie papiery, dopiero nas wypuścili. Teraz już było totalnie ciemno, nikt nie chciał nas zabrać, nawet busiki, a do pierwszego miast mieliśmy dość daleko. Okolica niezbyt szczególna, zaledwie kilkadziesiąt metrów za bramą granicy, z lasu wychodzili przemytnicy.. Tu na noc na pewno nie mogliśmy zostać, wioska też nie zachęcała, więc szliśmy po prostu przed siebie wspomagając się maczetą dla bezpieczeństwa. I tak, po trzech i pół kilometra znaleźliśmy jedyne możliwe miejsce do spania. Teren trochę podmokły (obok moczarów), ale byliśmy dobrze schowani, więc bezpieczni. 

IMG_20180209_071933_HDR

Kilka minut po piątej przebudziły nas wyjce, później jakieś stado koni przebiegło drogą, jednak gdy zaczęli się pojawiać ludzie, postanowiliśmy na szybko zwinąć camping i przenieść się na drogę. Próbowaliśmy coś łapać, ale jeździły głównie taksówki i motory, czasem jedynie pojawił się jakiś pick up, ale nie wyrażał chęci do zabierania. O ósmej odpuściliśmy czekanie i piechotą ruszyliśmy przed siebie, po około pół godziny trafiliśmy na wojskowy punkt kontrolny, gdzie po raz kolejny przetrzepali nam rzeczy, a robili to tak dokładnie, że gdyby każde z nas miało po 20 kg kokainy, to by jej nawet nie znaleźli. Teraz wiemy czemu nikt po drodze nie chciał nas zabrać, po prostu bali się problemów. Po kolejnych dwóch kilometrach zabraliśmy się pierwszym przejeżdżającym autobusem do Tenosique (45 peso). W końcu mieliśmy okazję zjeść pożądane meksykańskie śniadanie i po 10 zaczęliśmy łapać dalej, gdzieś za posterunku policji. Sytuacja była podobna, jednak tym razem ktoś się zatrzymał i w południe ruszyliśmy w dalszą drogę do miasta Emiliano Zapata. Teraz dopiero zaczęły się jaja, kolejnym autem mieliśmy jechać ponad sto kilometrów do miasta Villahermosa, jednak nasza przygoda skończyła się zaledwie kilka minut później, gdy przymusowo musieliśmy zjechać do punktu kontrolnego. Wojsko tym razem nie było tak miłe, zrobili rewizje auta, zabrali nam na ponad pół godziny dokumenty i zaczęli świrować, po czym bez podania jakiegokolwiek powodu wojskowi kazali nam zabrać swoje rzeczy i spier***ać (doslownie) z auta. 

IMG_20180209_080712_HDR

Po tej akcji nie wiedzieliśmy jak się stąd wydostać na właściwą drogę, więc podeszliśmy po radę do stojącej obok policji. Całe szczęście że jeden z nich mówił po angielsku, więc wszystko poszło o wiele łatwiej. Kompletnie nie mieli pojęcia czemu tamci tak z nami postąpili, powiedzieli ze mamy się nie przejmować i po prostu ominąć blokadę bokiem. Cholerne wojsko załatwiła nas tak, że wyjechaliśmy stamtąd dopiero po 18, wszyscy byli tak na nich wkurzeni, nie nikt nie chciał się zatrzymywać. Z pomocą po tych kilku godzinach przyszedł jednak kolejny już w naszej przygodzie Luis, tym razem deputowany z parlamentu meksykańskiego. Nic nie dzieje bez powodu, szczególnie jeśli chodzi o polityków, koniec końców dojechaliśmy z nim do Macusapan, gdzie zrobiliśmy wspólną sesję zdjęciową i mamy być w jego spocie wyborczym. Czyli krótko mówiąc, będziemy maskotkami ocieplajacymi jego wizerunek... Było już na tyle późno, że jedyne co nam pozostało, to szukanie miejsca na nocleg, hotele za drogie, więc padło na camping przy jakiejś opuszczonej knajpie. 

 

 

Obrót o 180 stopni stopni i powrót do Salwadoru.

nilek2609

Dla odmiany, wstaliśmy dzisiaj dość szybko, zjedliśmy ostatnie śniadanie na wyspie i promem o 10 wróciliśmy na stały ląd. Wsiadajac nie mieliśmy pojęcia że czeka nas przy okazji zabawa jak w wesołym miasteczku, promem miotało na wszystkie strony jak szatan, a że tym razem siedzielismy na górnym pokładzie, to emocje były o wiele większe. Szczególnie gdy trzeba było łapać plecaki żeby nie wypadły za burtę. Nieco ponad godzinę później (w tą stronę poszło szybciej) byliśmy już w San Jorge i chwiejnym krokiem opuszczaliśmy port. Po odgonieniu wszystkich taksiarzy zlapaliśmy stopa do Rivas, skąd dalej pojechaliśmy do miasta Masaya na poszukiwania leniwca, który ponoć zamieszkuje tutejszy park. Mimo szczerych chęci, nie udało się go znaleźć, ale za to spotkaliśmy odpoczywającego Kamyka, który czekał w mieście na nocne wejście na wulkan. 

IMG_20180204_140440

Jakoś tak sprawy się potoczyły, że po obiedzie w Tip Top (fast food z kurczakiem, przy którym pasły się kury) zdecydowaliśmy się zostać na noc w okolicy. Do wulkanu mieliśmy zaledwie kilka kilometrów, więc to kwestia chwili żeby tam dojechać, nie przewidzieliśmy tylko ulewy. Zamiast stopa, wybraliśmy pierwszy przejeżdżający autobus, z którego na miejscu wysiadaliśmy dosłownie w biegu, co było w tym busie chyba normalne. Taki szalony ekspres, jak ten z Harrego Pottera (błędny rycerz). Chwilę poczekaliśmy na Arka pod wejściem i wspólnie poszliśmy w okolicę na after party po ostatnim spotkaniu. Standardowo na stół wpadł rum, pepsi, a nawet policja, której się tu w sumie nie spodziewaliśmy. Na szczęście chcieli nas tylko ostrzec i takie tam, po czym życząc miłej zabawy odjechali w swoją stronę. Tym razem nikt nas nie zgarnął do siebie, a że pora już była późna, to przyszedł czas na zjedzenie czegoś treściwego. Wrzuciliśmy do gara wszystko co się dało i po jakimś czasie mieliśmy całkiem dobrą kolację. A po tym wszystkim, wróciliśmy spowrotem pod bramę parku i rozbiliśmy się tam gdzie kilka dni temu. 

IMG_20180202_110019_HDR

Podobnie jak ostatnio, trzeba było wstać wcześnie żeby nie trafić na armię turystów, więc dłuższa drzemka odpadała.. Kamyk po chwili poszedł w stronę stolicy, a my mieliśmy przymusową, dłuższą przerwę przez mój plecak, w którym wszystkie szwy zaczęły puszczać... Przed tą podróżą musiałem zmienić plecak na nowy, a że Hi-Tec według mnie robi najlepsze w tym przedziale cenowym, to wybór był oczywisty. Ostatni plecak posłużył mi ładnych kilka lat, ale wiadomo, wszystko z czasem zaczyna się zużywać. Miałem nadzieję, że tym razem będzie podobnie, jednak się zawiodłem. Po dwóch miesiącach, w najważniejszych miejscach zaczęły puszczać szwy, więc ponad godzinę siedzieliśmy po drugiej stronie drogi i starałem się go porządnie zszyć. W między czasie, po raz pierwszy w Ameryce Centralnej mieliśmy okazję posłuchać sobie strzelaniny. Z początku mieliśmy nadzieję że to tylko fajerwerki, ale jednak nie. Na szczęście udało nam się dość szybko złapać stopa, kolejnym plusem był kierowcą mówiący po angielsku i do tego dziennikarz. Wiadomo, że widzą dość sporo, więc zapytaliśmy go o sytuację w Hondurasie. Zaczął opowiadać, że ma tam znajomego dziennikarza, który mówił że cały czas są zamieszki na ulicach, policja nie ma oporów przed strzelaniem do ludzi na ulicach (organizują łapanki nawet po domach) i jest dużo przemocy którą widać na każdym kroku. Po czym on nas zapytał "jak ustosunkowalibyśmy się do kłamstwa o tym, że Nikaragua jest najbezpieczniejszym krajem Ameryki Centralnej". Po tym co słyszeliśmy rano i zachowaniu ludzi przez ostatnie dni, odpowiedź była jasna, jest tu tak samo niebezpiecznie, jak w każdym innym kraju tego regionu. 

IMG_20180204_073548_HDR

W Managui zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę w burgerze, trzeba było się podładować, zjeść śniadanie i ogarnąć trochę rzeczy w internecie. Dopiero przed trzynastą ruszyliśmy dalej, do głównej drogi mieliśmy ponad trzy kilometry, co w tym słońcu by nas dobiło (mój plecak dobił do 22,5kg), więc zaczęliśmy łapać kawałek dalej w centrum miasta. Po pół godziny ktoś podrzucił nas na obrzeża miasta, skąd chwilę później w klimie jechaliśmy już do Leon. Godzina łapania, standardowego urzerania się z wkurwiającymi taksowkarzami i w końcu ruszyliśmy dalej w stronę Chinandegi. Rozmawialiśmy chwilę z kierowcą po hiszpańsku, później po angielsku, który znalazł słabo, więc zaczął mówić po niemiecku O.o. Chwilę później się dowiedzieliśmy, że wpadł tu tylko na wakacje do rodziny, a na codzień pracuje w Szwajcarii (nawet ma obywatelstwo). Mieliśmy wysiąść w Chichigalpa, ale padły pytania co robimy i gdzie śpimy, po czym Luis przywiózł nas na wioskę do swojego domu. Zapytał czy jesteśmy parą, po czym przygotował jeden z pokoi (były dwa, a rodzina spora) i powiedział że będzie szczęśliwy jeśli zechcemy być jego gośćmi. Mieliśmy szczęście jak cholera, jeszcze wspólna kolacja, co ciekawe jedliśmy spaghetti, widać że gościu po pobycie na emigracji nie pała miłością do rodzimej kuchni. Później całą rodziną pojechaliśmy na godzinę do miasteczka obok, na internety w parku i przed 22 spać. 

IMG_20180205_055725

Rodzina wstała po szóstej, więc przebudziliśmy się podobnie i czekaliśmy na rozwój sytuacji. Dzień zaczęli od sprzątania obejścia, po czym o siódmej Luis zabrał nas do miasta obok, skąd chwilę później jechaliśmy do Chinandegi. Dwa kilometry pieszo i lądujemy w parku, gdzie od razu zaczepił nas jakiś młody chłopak i zaprosił do comedora na śniadanie. I tak nic nie jedliśmy, więc skorzystaliśmy z zaproszenia zamiast szukać czegoś innego. Fajna obsługa, jedzenie za grosze, tylko trochę problem z dzieciakami jak to w parku bywa. Poszedłem na kilka minut do sklepu i próbowały Monice wyrwać z rąk telefon, jednak karma wróciła instant, bo po chwili dziewczynka dostała po pysku, chyba od starszej siostry. Później przenieśliśmy się kawałek dalej do cienia i siedzielismy na internetach do 14, co prawda mieliśmy jechać na wybrzeże, ale na chwilę się nie opłacało. 

IMG_20180205_084918

Przed dalszą drogą wpadliśmy jeszcze zjeść coś do Tip Topa i nieco się ochłodzić w klimatyzacji. Dokupiliśmy jeszcze galon wody na drogę i ruszyliśmy na wylotowkę z miasta, kierunek granica. Trochę czasu tam spędziliśmy, ale w końcu zatrzymał się jeden pick up, którym dojechaliśmy 15 km przed granicę, kierowca zaopatrzył nas jeszcze w napoje i próbował dorzucić jakieś drobne na transport, no ale bez przesady. Kolejnym dojechaliśmy do ostatniego miasta przed granicą i stąd czekało nas 6 kilometrów marszu przez ciemne pustkowie... Tępo mieliśmy dość dobre, pierwszą i ostatnią przerwę zrobiliśmy dopiero w połowie drogi, tam też zatrzymał nas jeden z miejscowych na motorze z oczywistą informacją że jest niebezpiecznie (nie mieliśmy wyboru). Po czym jadąc najwolniej jak się tylko dało, doprowadził nas na samą granicę i wrócił do siebie, nie zmieniało to jednak faktu, że przez całą drogę trzymałem w dłoni otwarty nóż. Na punkcie kontrolnym wypytali nas o wszystko, po czym pozwolili rozbić się gdzieś na terenie, de facto nawet nie musieliśmy się pytać, sami zasugerowali żeby do Hondurasu jechać dopiero rano. Na granicy jest wszędzie internet, więc przez kilka godzin mieliśmy co robić, a koło 23 rozbiliśmy się na betonie, na przeciwko urzędu migracyjnego. 

IMG_20180205_090328

Wstaliśmy przed szóstą (obudzilismy nas ludzie rozglądający stoiska), wypiliśmy po kawie i o 7:30 przeszliśmy odprawę u Nikaraguańczyków. Kobieta, którą poznaliśmy wczoraj wieczorem otworzyła specjalnie dla nas osobne okienko, nawet zapłaciliśmy mniej za wyjazd z kraju. Normalnie biorą od 9 do 13$, a my jakiś cudem zapłaciliśmy jedynie po 2 $, co było miłe z ich strony. Chwilę później odprawiliśmy się w Hondurasie i zaczęły się jaja, wyszliśmy na drogę i przywitała nas totalna pustka. Co jakiś czas przejeżdżał jedynie jakiś Tir w podwójnej obstawie i bez jakiejkolwiek reakcji omijał nas bokiem przy pełnej prędkości. Staliśmy po środku jednego wielkiego śmietnika, dookoła tylko kilka osób, tuk tuki, spacerująca świnia i obserwujący nas facet z karabinem. Jednak dopiero po chwili zauważyłem, że dookoła nas między tym śmieciowiskiem leżą same łuski po nabojach, dobry początek..

IMG_20180205_102623

Dalej nie mam pojęcia co nam odbiło żeby jechać samemu przez ten kraj, ale jak już jesteśmy na miejscu, to trzeba było to zrobić. Dla wszystkich w okolicy jesteśmy zjawiskiem większym niż gdzie indziej, jakby nie dowierzali w to, że dwójka gringo lata sobie z plecakiem po ich kraju. W końcu stwierdziliśmy, że nie ma co czekać na okazję i zabraliśmy się pierwszym lepszym autobusem za 1,5$ do miasta Choluteca. Kilka kilometrów przed miastem czekała nas wojskowa kontrola, żołnierze pod bronią trzepali cały autobus, sprawdzali wszystkim dokumenty, po czym przyszła jakąś kobieta i zaczęła rozdawać każdemu po cukierku (nie ogarniam). Dwie godziny zajął nam ten krótki odcinek, ale udało się dojechać w całości. Zrobiliśmy mała przerwę gdzieś na drodze na tuńczyka i poszliśmy szukać kolejnego autobusu w stronę Salwadoru. Po kilku minutach trafiliśmy na dworzec po środku targowiska, chwila czekania i podjechał autobus do samej granicy w Amarillo. Nie mieliśmy Lempari (miejscowa waluta), więc trochę z nas zdarli (po 5$) w dolarach, ale to jest nic w porównaniu do 35$, które płaciliśmy ostatnio. Chociaż teraz wiemy dokładnie dlaczego są takie wysokie ceny. W autobusie do którego wsiedliśmy, do czasu startu krążyła banda kieszonkowcow, zaledwie w kilka minut okradli pięć osób... Na szczęście nas nie ruszyliśmy, chyba zauważyli że widzieliśmy całą akcję i będziemy się pilnować. 

IMG_20180205_134256

Gdy ruszyliśmy z Nikaragui, myślałem że uda się załatwić to wszystko szybciej, mimo że jechaliśmy tylko autobusami, to w Salwadorze byliśmy dopiero po sześciu godzinach (130km). W ścisku, bo w ścisku, ale dojechaliśmy na samą granicę, zalatwiliśmy szybko migracyjną i z uśmiechem na twarzy przywitaliśmy Salwador. Nigdy nie sądziłem, że tak ucieszy mnie to miejsce, ale po Hondurasie człowiek ma dziwne odczucia. Mimo że było to zaledwie kilka godzin, to według mnie była to dość ciekawa lekcja, szczególnie jeśli chodzi o ludzi, którzy nie należą do najmilszych. Chociaż nie ma im się co dziwić, skoro mają największy odsetek zabójstw na świecie i przegrali ostatnio z rządem, więc krótko mówiąc maja przerąbane.. Na granicy kupiliśmy jedynie coś zimnego i autobusem pojechaliśmy do San Miguel poszukać czegoś na dzisiejszą noc. 

Tych którym podoba się nasza podróż, zapraszam do śledzenia wyprawy na bieżąco na Facebooku. Tam również znajdziecie więcej zdjęć.

Link u góry strony :) 

Kamyk i wizyta na wulkanicznej wyspie Ometepe

nilek2609

O jedenastej zabraliśmy rzeczy, sprzątaczka dość mocno dawała nam do zrozumienia, że mamy jedynie pięć minut na wyniesienie. Przed opuszczeniem miasta zrobiliśmy przystanek w piekarni na ciasto i kawę, skąd później stopem wróciliśmy do Rivas, gdzie mieliśmy się spotkać z Arkiem ze "Stone on travel". I faktycznie, czekał na nas pod Burger Kingiem, tak jak się umawialiśmy dzień wcześniej. Nie było co siedzieć w tym samym miejscu, więc poszliśmy gdzieś w stronę centrum, zjedliśmy obiad w comedorze i po zakupy na wieczór. Zapakowaliśmy "prowiant" na Arka trzykołową brykę i ruszyliśmy za miasto w poszukiwaniu idealnego miejsca na dzisiejszy obóz. Mimo że jakiś pasi-krowa kręcił się po okolicy, postanowiliśmy wbić się w przydrożne krzaki, miejsce wydawało się idealne, powoli zaczęliśmy szykować maczetą miejsca pod namioty i zabawa. Jednak niezbyt długo to trwało, zaledwie pół godziny później odwiedził nas owy jegomość od krów (nie wiem jak nas znalazł) i mówi że nie możemy tu zostać bo oczywiście jest niebezpiecznie. Mimo to chcieliśmy zostać, ale on zaczął coś tłumaczyć Kamykowi, że tu cichociemni nocą robią brudne interesy. Chwilę później daliśmy się jednak przekonać, gdy zaproponował nocleg u siebie w domu. 

G0030012

Z początku nie chcieliśmy się narzucać Efreinowi (zapis fonetyczny), ale chyba nie mieliśmy wyjścia, w końcu wrócił specjalnie po nas. W domu poznaliśmy całą rodzinę, zjedliśmy wspólnie kolację, oprowadzili nas po obejściu i resztę wieczoru siedzieliśmy z jego małą ciekawską wnuczką, rozmawiając o świecie. Mieliśmy trochę inny plan, związany w szczególności z rumem i typowym świętowaniem spotkania po Polsku, ale nie za bardzo wypadało, ale mimo to trzeba było jakoś spędzić czas. Jednak w którymś momencie młoda zapoznała nas ze swoimi kolegami z sąsiedztwa i po prostu sobie poszła spać, a my siedzieliśmy z nimi. Trochę posiedzieliśmy z nimi, później już tylko w trójkę i wymienialiśmy wspólne doświadczenia już bez skrępowania, przy butelce dobrego rumu (9zł :D)

IMG_20180130_153331

Rano atmosfera iście domowa, seniora przygotowała pyszne śniadanie dla wszystkich, do tego gorąca kawa, pełen raj o nieco barbarzyńskiej porze. Najedzeni, przed odejściem zrobiliśmy pamiątkową fotkę i przenieśliśmy się do parku miejskiego. Nie było zbyt wiele do roboty, więc do południa siedzieliśmy w miejscu, ładując sprzęt i szukając w sieci dalszych pomysłów. Po rozmowie z Kamykiem, później jeszcze z Arturem i Wojtkiem, całkowicie zmieniliśmy plany. Niestety Kostaryka zniszczyła by nas finansowo w ciągu kilku dni, nawet gdybyśmy chcieli wpaść tam tylko na chwilę, to koszta wjazdów i wyjazdów są spore (ok 50$ za dwoje). A ceny na miejscu robią tak samo piorunujące wrażenie jak w Londynie z tego co każdy nam powtarza, więc postanowiliśmy odpuścić i pokręcić się po okolicy, może nawet na Kubę się uda dostać.

IMG_20180130_155255

Przed pierwszą poszliśmy jeszcze na ostatni wspólny obiad i godzinę później pożegnaliśmy się w miejscu, gdzie się de dacto poznaliśmy. Kamyk ruszył dalej pieszo w stronę stolicy, a my na wyspę Ometepe, zobaczyć z bliska wulkan Koncepcjon. Jednak zanim to się stało, musieliśmy pokonać pięć kilometrów pieszo, co miało też swoje plusy. Zdarzało się że trafialiśmy po drodze na różne owoce i zawsze starałem się każdy nowy zerwać, tym razem była to karambola (gwiezdny owoc) rosnąca w towarzystwie orzechów nerkowca, ale tych lepiej było nie dotykać. Trochę zajęło nam przejście tego dystansu, ale udało się zdążyć na prom o 16. Zapłaciliśmy po 50 c$ i zaczął się nasz półtora godziny rejs. Było to nieco dziwne, odległość z lądu na wyspę była dość mała, zaledwie kilka kilometrów. Jednak po chwili wiedzieliśmy czemu tak rejs jest tak długi, fale na jeziorze dochodziły nawet do półtorej metra...

IMG_20180131_111546_HDR

Wszystko na początku było spoko, do czasu gdy chcieliśmy wejść na górny pokład z plecakami. Jeden z gości kazał nam zostawić je na dole obok innych rzeczy, problem w tym że tylko turyści mieli taki nakaz, wszyscy miejscowi brali co im się podobało ze sobą. Coś tu śmierdziało, więc dla pewności cały rejs spędziliśmy na dole razem z rzeczami, co widać im nie do końca odpowiadało (przynajmniej nikt nic nie stracił). Gdy jednak dotarliśmy na miejsce, wszystkie negatywne emocje odpuściły, Arek miał racje co do wyspy, tu faktycznie jest inny świat. Przy głównej ulicy w Mayogalpie znaleźliśmy hostel, gdzie prywatny pokój z fajnymi warunkami kosztował jedynie 4,5$ za osobę. Spodziewaliśmy się czegoś zgoła innego, myśleliśmy że będzie drogo jak w każdym turystycznym miejscu (jest taniej niż w Leon) i mieliśmy zamiar spać na plaży, a tu jest wszystko o wiele tańsze niż na lądzie. Nawet mentalność jest całkowicie inna, ludzie się witają, chodzą uśmiechnięci, nawet gdy nie chcesz skorzystać z ich usług, są dalej pozytywnie nastawieni i po prostu życzą miłęgo dnia. Zostawiliśmy rzeczy w pokoju i poszliśmy w głąb miasteczka na rekonesans. W jednejz restauracji trafiliśmy na solidną kolację za 80c$, tyle zazwyczaj płaciliśmy za śniadanie, a tu mamy normalne jedzenie. Później zdażyłosię coś czego byśmy sięnie spodziewali (napewno nie tu), podczas jedzenia dość mocno mi coś nie pasowało, cały czas miałem wrażenie że obok siedzą Polacy i faktycznietak było. Po chwili siedzieliśmy już w czwórkę, a po kolejnych kilku minutach w ósemkę, krótko mówiąc przejeliśmy lokal.

IMG_20180131_112550_HDR

Zaraz po śniadniu ruszyliśmy w strpnę wulkanu Koncepcjon, nie znaliśmy kompletnie drogi, co jakiś czas sprawdzałem jedynie na mapie czy idziemy w dobrym kierunku. Z miasteczka, jedną z uliczek doszliśmy do jakiejś szutrowej drogi i miedzy ogrodzonymi pastwiskami parliśmy ostro na przód z myślą żeby znaleźć miejsce z dobrym widokiem na wulkan. Nie sadziłem, że bedziemy w stanie dojść tak daleko, droga zmieniała się stopniowo, co raz więcej głazów, miejscami gorsze podejścia, ale i tak ma spokojnie można było iść. Im głębiej wchodziliśmy w "wąwóz", tym wiecej zwierząt widzieliśmy po drodze. Nie tylko tysiące małych jaszczurek, duże stada pięknych zielonych papug, ale największe wrażenie robiła i tak rodzinka Czepiaków (małp), które obserwowały nas z koron drzew. Spotkać je w naturalnym środowisku to po prostu bajka, ale nie tylko one tu siedziały, z oddali było słychać też stado wyjców. Co jakiś czas mijali nas równierz pasterze prowadzący bydło na pastwiska, niby nic nadzwyczajnego, ale widok ośmiolatka na gołym koniu prowadzącego stado byków, też robi wrażenie.

IMG_20180131_113024

Po czterech kilometrach w końcu doszliśmy na miejsce, widok na wulkan z tej odległości, robił jeszcze większe wrażenie. Udało nam się dojść prawie do samego podnurza, mogliśmy iść spokojnie dalej, ale było za gorąco, a mieliśmy jedynie pół litra wody ze sobą. Gdy wracaliśmy spowrotem, mijały nas kolejne stada papug, czasem wyglądało țo jak na Krakowskim rynku, gdy wzbijały się w powietrze jak gołębie. Idąc dalej spotkaliśmy jeďynego turystę, który postanowił tu zajrzeć, był to Leo z Wielkiej Brytanii. Zamieniliśmy kilka zdań i wróciliśmy do hotelu odpocząć nieco po tym maratonie. Dla lepszego efektu zimne piwo, lody i tak spędziliśmy kolejne dwie godziny.

IMG_20180131_124319_HDR

Dopiero po 17 ruszyliśmy się z miejsca i poszliśmy na małą plażę obok portu, gdzie umówiliśmy się z Leo. Czekamy, czekamy i nic, więc w końcu sami weszliśmy na górę do knajpki obok, a on już tam siedział z jakąś Niemką, musieliśmy go nie zauważyć. Od słowa do piwa, tak toczyła się nasza rozmowa przez kolejne kilka godzin. Na zakąskę, każdy zjadł po świerzej rybce z jeziora i ta jakoś leciało. Przed północą przenieśliśmy się do jego hostelu, tam poznaliśmy jeszcze paczkę "bananowych dzieci", trochę czasu spędziliśmy wspólnie i po pierwszej wróciliśmu do siebie.

IMG_20180201_184759

Wyspa jest na tyle fajna, że po śniadaniu postanowiliśmy opłacićkolejną, trzecią już noc i wróciliśmy do pokoju dalej ospoczywać. Mieliśmy takiego lenia, że wyszliśmy gdziekolwiek dopiero po południu, wcześniej nawet taran nie byłby w stanie nas ruszyć z hamaka. Zjedliśmy obiad i przed zachodem słońca poszliśmy na drugimkoniwc miasta zonaczyć jedną z plaż, kțórą polecił nam Leo. Powoli robiło się ciemno, słońce schowało się za górami i zaczął się mały spektakl, na który specjalnie tu przyszliśmy, a mowa o setkach świetlików, które krążyły po plaży. Kolejna rzecz, którą warto tu zobaczyć, z resztą jest o wiele więcej miejsc, ale nie chce nam się zbyt wiele chodzić. Wracając so hostelu mijały nas konie, samopas zwiedzające miasto, u nas nikt by ich tak nie wypuścił, a țu nikt na to nie zwraca uwagi, w końcu zwierze samo wróci jak zgłodnieje.

 

© Machaj aż po Nil, czyli autostopem przez świat
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci